secim sandigi

1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimi

1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak seçim ile ilgili olarak yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik olarak Ottava Büyükelçiliğimiz tarafından bir duyuru yayınlanmıştır.

Bu duyuruda yer verilen bilgilere göre, Kanada’da yerleşik vatandaşlarımızın 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde gümrük kapılarının yanısıra Ottava ve Toronto’da oy kullanmalarına ilişkin çalışmalarımız devam etmektedir.

Ottava Büyükelçiliğimizde kurulacak 6 seçim sandığı ile Toronto Başkonsolosluğumuza kurulacak 4 seçim sandığı oy verme işlemleri için 23-24-25 Ekim 2015 tarihleri arasında, 3 gün boyunca açık tutulacaktır.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde randevu sistemi kullanılmayacaktır. Vatandaşlarımız 23-24-25 Ekim 2015 tarihlerinden birinde sandıkların açık bulunacağı 10.00-19.00 saatleri arasında sandık başına gelerek oylarını kullanabilecektir.

Vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanabilmesi için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde kayıtlı olmaları şarttır. Yurtdışı Seçmen Kütüğü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 2 Eylül 2015 tarihinde ilan edilmiştir. Vatandaşlarımız, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını YSK’nun internet sitesindeki “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” bölümünden öğrenebilirler.

Bu doğrultuda Kanada’da yaşayan yurtdaşlarımızın aşağıdaki bağlantıları kullanmalarını öneriyoruz:

Seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızın kontrolu için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan tanıtım videosunu aşağıdaki başlantı üzerinden izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=X8twnuxW1kM