10-years-web-sitesi-on-sayfa-draft-cansu-nalan-2

10. Yıl TEŞEKKÜR

English text follows

Kanada Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,

7 Eylül 2016 tarihinde Turkish Society of Canada olarak kuruluşumuzunun 10. senesini doldurmuş bulunuyoruz.  Geçtiğimiz bu 10 sene süresince aktif ve topluma yararlı bir dernek olmaya çalıştık, birlik ve beraberlik içinde büyüdük ve bir çok değerli etkinliğe imza attık.  Toplum üyelerimizle birlikte gönül beraberliği ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikler bize hem mutluluk, hem de gelecek için büyük umut veriyor. Bu günlere gelmemizde çok büyük rol oynayan siz değerli üyelerimize, gönüllülerimize, sponsorlarımıza ve bize destek veren tüm dernek ve kuruluşlara çok içten teşekkürlerimizi sunarız.

Derneğimiz kurulduğundan beri başarılı bir şekilde, aralıksız olarak yayınına devam eden on-line bültenimiz TELVE’nin tüm editörlerine ve yazarlarına da teşekkürü borç biliriz. Ayrıca TELVE’mizi takip eden tüm değerli okurlarımıza da sevgilerimizi sunarız.

Saygılarımızla,

Turkish Society of Canada

 

10th Year Acknowledgement

As of September 7 2016, Turkish Society of Canada is celebrating its 10th year anniversary as a not-for-profit organization. Throughout the last 10 years, we have strived to remain an active and beneficial community organization.  We have worked alongside our members and community members for a better tomorrow and we managed to grow together in the process. Hand in hand, heart to heart, we successfully completed several signature events, which not only gives us joy but also gives us hope for the future. At this time, we would like to express our sincerest gratitude to all of our members, volunteers, sponsors and all of the organizations that have supported us in the past 10 years; we wouldn’t be where we are today without all of their tremendous support!

To all of the editors and authors who have continuously contributed and supported our online newsletter TELVE over the past 10 years, TELVE owes a great part of its success to all of you, along with all of its readers and followers. We sincerely thank and are eternally indebted to each and everyone of you.

Sincerely,

Turkish Society of Canada