kocatepe2

30 Ağustos

Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir.

Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Değerli Toplum Üyelerimiz,

Vatan toprağımızın düşman işgalinden kurtuluşunu ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 94. yıl dönümünü en içten dileklerimizle kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz.

26 Ağustos 1922 şafağında Kocatepe’de geleceğe umutla bakan bir lider, bir ordu ve bir ulus artık güzel günlerin geleceğine inanıyordu.

26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan ve 30 Ağustos tarihinde Dumlupınar’da sona eren, aralıksız dört gün süren Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonunda Türk ordularının zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın da başarısını müjdeliyordu. Büyük önderimiz Mustafa Kemal liderliğinde artık yeni bir ülkenin kurulması için gerekecek tam bağımsızlık ve barış ortamı çok yakındı.

Bu nedenle, 30 Ağustos, işgal birliklerin ülkemizi terk etmesinin sembolü olarak Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. İlk kutlamaların 1923 yılında Dumlupınar, Ankara, İzmir ve Kahramanmaraş’ta yapıldığı bilinmekle birlikte, 30 Ağustos günü, 1935 yılında Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan Kurtuluş Savaşı’nı yokluklar içinde ve büyük fedakarlıklarla tarihin görmediği bir bağımsızlık mücadelesine ve tarihin görmediği bir zafere dönüştüren, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, komutanlarımızı, yaşamını yitiren askerlerimizi, malını ve canını vermekten çekinmeyen fedakar halkımızı saygıyla anıyoruz.