dance 3

Anadolu Halk Oyuncuları ve EZGİ Türk Halk Müziği Grubu

Bu sayımızda, bir diğer başarılı derneğimizi sizlere daha yakından tanıtmak istedik. Bu amaçla, dernek kurucularından Sevgili Bora İnceoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Sevgili Meral Atabay’in gönderdiği ve çalışmalar sırasında çekilen fotoğraflarla süsledik.

Anadolu Halk Oyuncuları ve EZGİ Türk Halk Müziği Grubu, özellikle Toronto ve civarında yaşayan Türk toplumu için hem bir etkinlik merkezi hem de bir okul. Bize biraz geçmişinden bahseder misiniz? Ne zaman kuruldu? Kuruluş hedefleri nelerdir?

Anadolu Halk Oyuncuları (AFD) ve EZGİ Türk Halk Müziği grubu (EZGI) 1982 yılı Haziran ayında kuruldu. Grubumuzun amacı Kuzey Amerika, özellikle Toronto ve çevresindeki Türklere ve diğer etnik gruplara, Türk halk oyunlarını ve müziğini tanıtmak. Aynı çerçevede Türk halk oyunları ve halk müziği calışmaları yapmak. İlk kurulduğu 1982 yılında 7 kişiden oluşan grubumuz, toplumdan gelen desteklerle  kısa zamanda gelişti ve düzenli olarak halk müziği ve dansları çalışmalarını ve bu çalışmaların ürünü olan gösterileri organize etmeye  başladı. Grubumuz bugüne kadar 254 ayrı etkinlikte 895 kez gösteri yapmıştır. Grubumuz, Türk Halk dansları ve müziklerini öğrenmek isteyen tüm toplum ve bireylere açıktır.

Bugün geldiğiniz konumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin binlerce yıllık bir kültür birikimi var. Bu kültürün oluşturduğu,  bıraktığı izleri, biz AFD ve EZGI olarak, sadece 34 yıldır yaşatmaya, Toronto ve çevresinde yaşayan toplumlara göstermeye çalısıyoruz. Bu anlamda grubumuzda aktif olarak (yani çalan, söyleyen, dans eden, mali destek  veren, sahnede yardım eden) 1100 kadar kişi gönüllü olarak görev yapmış. Bugüne kadar yapılanlar elbette güzel, ama bu kültürümüzün Toronto ve civarında çok çok daha uzun yıllar yaşaması için, Türk halk dansları ve müziklerine  gönül vermiş onlarca/yüzlerce kişiye daha gerek var.

Nasıl bir çalışma programı uyguluyorsunuz? Grubunuza katılmak isteyen toplum üyelerine neler söylemek istersiniz?

Türk Halk dansları ve müziği calışmaları her pazar devam ediyor. Grubumuzun yıllık hedefleri arasında en az bir sahne gösterisi ve bir kez de gelir-artırma yemeği var. Bu arada Türk veya diğer toplumlardan gelen gösteri tekliflerini de değerlendirip çesitli etkinliklerde/ festivallerde kültürümüzü tanıtmaya devam ediyoruz. Grubumuz Türk halk dansları ve müzikleri öğrenmek/ dans etmek/ söylemek isteyen herkese açıktır. Katılımların daha çok sezon başında olmasını arzu ediyoruz, cünkü, genelde, Nisan-Mayıs gibi yaptığımız sahne gösterisine hazırlanmak için en az 4-5 aylık bir çalışma zamanına ihtiyacımız var. Çalışmalar Edithvale Community Centre’da  oluyor (131 Finch Av. W, Toronto) Dans ve müzik grupları iki ayrı odada her pazar 12:30 ile15:30 arası buluşup, dans ve müzik eğitmenlerimiz idaresinde çalışıyor. Dans grubumuz çocuk ve yetişkinler olmak üzere iki gruptan oluşuyor. Çocuk grubumuz 12:30 – 13:30, yetişkin grubumuz ise 13:30 ile 15:30 arasında çalışmalarına devam ediyorlar. Web sitemizde (www.anatolianfolkdancers.com) dans ve muzik gruplarının çalışma tarihleri ilan ediliyor. Ayrıca  facebook sayfamızda, twitter ve e-posta grubumuzda da çalışmaların başlamasına bir iki hafta kala duyurular yapılıyor. Facebook adresimiz: Anatolian Folk Dancers & EZGI Music Ensemble, Twitter adresimiz: AFD Toronto

Çocuk ve yetişkin gruplari için dansta yaş sınırlarınız nelerdir ? Müzik grubunuzda yaş sınırı var mı?

Çocuk grubu icin 6-12 yaş sınırımız var. Yetişkin dans grubu için 12 yaş ve üstü olarak var, tabii ki dans için kendisinin dans öğrenip oynayabilecek durumda olması  gerekiyor. Müzik grubumuz enstrüman çalıp (saz, gitar, flüt, darbuka …vb) türkü söylemek isteyen herkese acık.

Her yıl halka açık konser ve folklor gösterileriniz var. 2016 yılı için planlarınız nelerdir?

2016 yılı için kesinleşen iki gösterimiz var:

1.     16 Nisan 2016 tarihinde Turkish Society of Canada’ nın düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı etkinliği. Bu etkinlik Toronto City Hall’ da olacak.

2.     30 Nisan, 2016 tarihinde AFD ve EZGI tarafından düzenlenen yıllık Türk Halk Dansları ve Müzik gösterisi. Bu yılki gösteri “Toronto Center for Arts/Studio Theatre/ 5040 Yonge St, Toronto” da sahnelenecek.

Bu arada 2016 Kasım ayındaki yıllık yemeğimizi de planlamaya şimdiden başladık.

Derneklerimizin temel sorunlarından birinin parasal kaynak bulma ve ayakta kalma savaşı vermek. Bu sorunları aşmak için neler yapıyorsunuz?

Evet, Toronto ve cevresindeki hemen hemen her derneğin kaynak bulma konusunda sorunları var. Bizim açımızdan “Kaynak bulmak” konusunun 2 bölümü var : parasal ve insan

Parasal kaynak için, her derneğin yapmaya çalıstığı gibi, gösterilerimize parasal destek olabilecek kişiler/şirketler/dernekler ile yazışıyor/görüsüyoruz. Akmasa-damlar misali gelebilecek finansal yardımların bizlerin gösteri yapmasına cok katkısı oluyor. Bu yardımlar sayesinde yeni halk dansları kıyafetleri veya müzik aletleri alabiliyoruz.  Ayrıca çalısma ve gösteri yerlerinin, sahne ekipmanlarının ücretlerini de bu gibi kaynaklardan sağlamaya çalışıyoruz.

İnsan kaynakları, bence  daha önemli  bir konu. AFD ve EZGI grubunda aktif olarak calışacak (yani her Pazar dans ve müzik  calışmalarına gelebilecek), gösterilere katılabilecek kişilere her zaman ihtiyacımız var. Bununla birlikte, gösteri dışında yapılacak derneğimiz ile ilgili işlerde de bilgi ve tecrübeli kişilere aynı şekilde ihtiyacımız var.

Bu işlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Gösterilerimizde sahne direktörlüğü yapmak, Ses / video sistemlerini kurup yönetmek, Kanada daki çesitli hükümetlerin (Federal, eyalet, belediye) sanat konusundaki parasal desteklerini araştırıp bu desteklerden faydalanmak, toplumdan gelebilecek kişi/şirket mali yardımları araştırmak/almak, gösterilerde lojistik destek  vermek (yani kostüm/müzik sistemlerini gösteri yerine götürüp/getirmek, temizlemek)

Önümüzdeki yıllar için hedeflerinizi de bizlerle paylaşır mısınz?

Önümüzdeki yıllarda da 34 yıllık heyecanımızı ve enerjimizi devam ettirmek istiyoruz. Bizlere bugüne kadar çesitli konularda destek olmuş toplumumuzdan da aynı desteğe devam etmesini arzu ediyoruz. Gerek Türk Halk dansları, gerekse  Halk müziği konusunda bizimle çalışabilecek daha  çok kişi olmasını istiyoruz.

Zaman ayırıp, bu söyleşiyi yaptığınız ve görüşlerinizi okuyucularımız ile paylaştığınız için teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Biz de sizlere teşekkür ediyoruz.

music 2 (Medium) dance 4 (Medium) music 3 (Medium)