ankara kitapligi

Ankara Kitaplığı Öykü Yarışması

Ankara Kitaplığı her yıl düzenlediği Öykü Yarışmasının sekincisi için katılım şartlarını ve ödülleri belirlerdi. Bizler de Kanada’da yaşayan ve yazmaya gönül vermiş tüm yazar adaylarını, bu anlamlı etkinliğe katılmaya davet ediyoruz. Ankara Kitaplığı’nın duyurusunu aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

Bizim Öykülerimiz Sekizinci Kez Buluşuyor…
Sekiz yıldır amatör ruhla, profesyonel titizlikle ve aynı heyecanla tekrarladığımız, ve yarışma kurallarını aşağıda bulacağınız 2015 yılı öykü yarışmamıza öykülerinizi bekliyoruz.

Unutmayın, son katılma tarihi 30 Haziran 2015.

Yarışma ödülleri:
Birinciye 500,
ikinciye 300,
Üçüncüye 200 Kanada Doları’dır.
Bir oyküye de Özendirme Ödülü verilecektir.

İyi bir öykü için Nermin Yıldırım’dan tavsiyeler

“Oku!” Galiba ilk uymamız gereken, bu kadim kural. Zira iyi bir okur olmayan kötü bir yazar dahi olamıyor.
Kendimiz için minik panolar hazırlamak, notlar alıp yapıştırmak nefis bir çalışma yöntemidir. Hikâyemiz o notlar üzerinde büyür büyür ve… ta taaam! Bir süre sonra panoya baktığımızda, orada yazacağımız metnin haritasının görebiliriz.  Artık aklımızın labirentinde kaybolma ihtimalimiz daha zayıf. Üstelik bundan sonra boşlukları doldurmak, yeni detaylar eklemek çok daha zevkli olacak.
Malum, diyalog dili ile anlatım dili birbirinden epey farklı. Son derece edebi, entelektüel, şahane, cümlelerden iyi diyaloglar çıkmayabilir. Ne de olsa bütün karakterlerimiz Aristo değil! O hakiki konuşma dilini ararken, yazdığımız diyalogları yüksek sesli okuyup, nasıl tınladığına bakmak işe yarayabilir.
Sözlükler hayat kurtarır. Botanik sözlüğü, astronomi sözlüğü, havacılık terimleri sözlüğü, aklınıza ne gelirse… Diyelim ki kahramanımız aklını üzerinde çalıştığı senfoniyle bozmuş bir kompozitör, müzikle ilgili bilgimiz de pek kısıtlı. O vakit hoooop müzik terimleri sözlüğü.”

Yarışma Kuralları
1- Yarışma Kanada’da yaşayan yazarlara açıktır.
2- Öykü konusu serbesttir.
3- Yarışmaya en çok iki oyku gönderilebilir. Ancak, kişi başına bir ödül sunulur.
4- Öykülerin daha önce yayınlanmamış olması gerekir.
5- Öykülerin uzunluğu 10 sayfayı geçmemelidir.
6- Öyküler Türkcçe veya İngilizce dillerinden biri ile yazılabilir. Mümkünse, Türkce olarak kaleme alınan öykülerde Türkçe yazı karakterleri kullanılmalıdır.
7- Öyküler MSWord ek dokumanı olarak AnkaraKitapligi@yahoo.com  adresine gonderilmelidir.
8- Öykü sahipleri isim veya rumuz kullanabilir.
9- Son katılımm tarihi 30 Haziran 2015’dir.
10- Yarışma ödülleri:
Birinciye 500,
ikinciye 300,
Üçüncüye 200 Kanada Doları’dir.
Bir öyküye de Özendirme Ödülü verilecektir.
11- Yazar isimlerini saklı tuttuğumuz öyküler, bağımsız bir seçici kurul tarafından değerlendirilecektir.
12- Öykülerin telif hakkı yazarlarına aittir. Ancak öyküler bir defa için ve seçici kurul kazananları belirledikten sonra Ankara Kitaplıgı tarafından bastırılabilir.