makarna

Asuman’ca Lezzetler

Sevgili Telve okuyuculari,

Guzel bir makarna tarifi ile herkese merhaba!

Malzemelerini birebir uyguladığınızda lezzetinin muhteşem olduğu garantili. Ama kendi tercihlerinize göre bazı değişiklikler de yapabilirsiniz. Mesela krema kullanmak istemezseniz krema yerine aynı miktarda makarnanın haşlama suyundan ekleyebilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi kavrulmamış cashew dan krema yapabilirsiniz.

Tercih sizin ama gerçek bir lezzet şöleni istiyorsanız verdiğim malzemelere ve ölçülere sadık kalmanızı tavsiye ederim.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Sevgiler,
Asuman

Karamelize soğan ve ıspanakla tatlandırılmış kremalı makarna

MALZEMELER: (4 kişilik)
1 yemek kaşığı zeytinyağı
3 orta ya da büyük boy soğan (ince, yarım ay şeklinde kesilmiş)
Deniz tuzu
1 yemek kaşığı sirke (tercihen balsamic)
1 yemek kaşığı zeytinyağı
10-15 adet dilimlenmiş mantar (tercihen shiitake)
Deniz tuzu
3 su bardağı dolusu ıspanak (irice doğranmış)
300-350 gr. fettuccine makarna
1 su bardağı krema (heavy cream)
1/3 su bardağı süt
3/4 su bardağı rendelenmiş parmesan peyniri
1/4 tatlı kaşığı deniz tuzu

Öncelikle soğanları karamelize etmemiz gerekiyor. Bunun için önceden kızdırdığımız vesonra 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklediğimiz tavamızda soğanları 10 dakika harlı ateşte sürekli çevirerek pişiriyoruz. Daha sonra ateşin altını kısıp, soğanlarımız karamelize olana kadar pişirmeye devam ediyoruz. Pişmesine 5 dakika kala çok az tuz ekliyoruz. Soğanların karamelize olma süresi toplam 25-30 dakika kadar.

En son ocaktan aldığımız soğanlara 1 yemek kaşığı sirkeyi de ekleyip, iyice karıştırıyoruz. Bir kaba alıp kenarda bekletiyoruz.

Aynı tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek mantarlarımızı soteliyoruz.

Mantarlar sotelenince, karamelize ettiğimiz soğanları ve ıspanağı da aynı tavaya alıp, ıspanaklar diriliklerini yitirene kadar hepsini karıştırıyoruz, ocaktan alıyoruz. Bu arada makarnayı paketin üzerindeki tarife göre haşlayıp süzüyoruz.

Soğanlı karışımın tekrar altını açarak içine kremayı, peyniri ve gerekiyorsa çok az da tuzunu ilave edip peynirler hafif eriyene kadar karıştırıyoruz.En son haşlanmış makarnayı da ekleyip tüm malzemeyi karıştırıp servis tabağına alıyoruz.

Arzuya göre; üzerine biraz daha peynir rendeleyip sıcak servis ediyoruz.


Asuman Dinçer, İzmir ’35,5’ Karşıyaka doğumludur.  Karşıyaka Kız Meslek Lisesi Resim Bölümünü bitirdikten sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde  resim eğitimine bir süreliğine devam edip, 1986 yılında Kanada’ya yerleşmiştir. Yemek yapmak ve fotoğraf çekmek hobileri arasında olduğundan, 2009 senesinde bu iki hobisini birleştirip ARNAVUTciğeri isimli bloğunu açmıştır. Burada okuyucuları ile paylaştığı tariflerini, Asuman’ca Lezzetler adı altında Telve ‘de  de okuyucuları ile buluşturmaktadır.   

http://arnavutcigeri.blogspot.ca/