Ataturk in Washington

Atatürk in Washington

Tarihi bir açılış: ABD’de kamu alanına ilk Atatürk heykeli dikildi.

The Ataturk Society of America, harcanan büyük emeklerin karşılığını alarak, 10 Kasım 2013 tarihinde Ata’mızın heykelini Washington DC’de açtı. Heykelde, Atatürk bir öğretmen, bir reformist olarak görünüyor. Sol elinde kalın bir kitap, Nutuk, duruyor. İşaret parmağı kitabın bir yerinde kaldığı yeri tutuyor. Bunun gibi pek çok detayın yer aldığı heykelin hazırlanması ve dikilmesi ile ilgili sürecin detaylarını, Ataürk Society of America tarafından hazırlanan ve Telve’ye bir kopyası gönderilen aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz:

ABD başkenti Washington’da, 10 KASIM 2013 günü, kentin en önemli tarihi meydanlarından Sheridan Circle’da tarihi bir gün yaşandı. Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yılında ve Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 75. yılında, 208 cm. boyundaki bronz bir Atatürk heykeli, törenle açıldı. Heykelin açılışına, Türk-Amerikalı vatandaşlar, yabancı diplomatlar ve diǧer misafirler tanıklık ettiler. Açılışı Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ASA kurucu başkanı Hüdai Yavalar, ASA başkanı Prof. Bülent Atalay ve heykeltraş Jeffrey Hall birlikte yaptılar. Açılış töreninden sonra, misafirler Washington D.C.’nin Elçilikler sırasında bulunan, şehrin ünlü tarihi simgelerinden biri olan, 1936 senesinde Ata-türk’ün isteǧi ile satın alınmış. Türkiye Büyükelçilik Rezidansındaki 10 Kasım Atatürk’ü anma törenine katıldılar.

Amerika Atatürk Derneǧi ASA Yönetim Kurulu’nun projesi olan bu heykelin tüm masrafları Hüdai ve Mirat Yavalar çifti tarafından kaşı-gözlerine, kravatının çizgilerinin ne yönde olacaǧına, ayakkabısının stiline ve diǧer bütün detaylara önem vererek, sonunda herkesi duygulandıran eşsiz bir yapıt ortaya çıkardı. Heykelin arkasındaki duvar üzerinde de bronz harflerle, Atatürk’ün ünlü “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözlerinin İngilizcesi yer aldı.

Tarihi bir açiliş: ABD’de kamu alanina ilk Atatürk heykeli dikildiHeykelin bulunduǧu Sheridan Circle meydanı, Beyaz Saray’a inen Massachusetts Bulvarı adlı yolun üzerinde bulunuyor. Bu yol üzerinde Amerika Başkan Yardımcısının evi ve büyük elçilikler sıralanıyor. Atatürk’ün heykelinin bulunduǧu meydanın ortasında ise, ABD’nin çok ünlü bir heykeltraşının, Gutzon Borglum’un eseri olan, General Philip Sheridan’in at üstünde bir heykeli var. Sheridan meydanı adı da oradan geliyor. Gutzon Borglum, ABD’nin South Dakota eyaletindeki Mount Rushmore daǧındaki Başkanların (Washington, Jefferson, Lincoln, ve Roosevelt) büstlerini yapmış olan heykeltraş olarak ünlenmişti. Atatürk, askeri strategist dehasi, sosyal, eǧitim ve ekonomi dallarındaki reformları, devlet adamlıǧı yönleriyle, Washington, Jefferson ve Lincoln’un tek tek en iyi yeteneklerini kendi kişiliǧinde geliştirmiş ve başarıyla uygulamıştır. Baskan Roosevelt’de Atatürk’ün vefatını duyduǧunda, ” Bu büyük adamla cok tanışmak istiyordum. En büyük üzüntüm artık bunun imkansız oluşudur” demişti.

Atatürk’ün büyüklüǧü, psikiyatri profesörü, yazar Arnold Ludwig’in yaptıǧı bir araştırma sonucu da bilimsel olarak kanıtlanmıştı. 2002’ de yayınlanan “The King of the Mountain” (Daǧın Kralı) adlı kitabında, Prof. Ludwig, yaptıǧı bilimsel araştırma sonucu Atatürk’ün 20. yüzyılın 2300 milli lideri arasında 1. sırada geldiǧini açıkladı.

Birçok ülke temsilciliǧini bünyesinde toplayan, her gün deǧişik ülke-lerden birçok kişinin ziyaret ettigi bir konumda olan Washington DC’de, dünya barışını ilke edinmiş humanist bir liderin, büyük Atatürk’ümüzün heykelinin bulunma-sına öncü olup bunu gerçekleştirebildiǧi icin Amerika Atatürk Derneǧi onurludur ve gururludur.