Support Berk Nasi

Berk Nasi’ye Destek Verelim

Toronto’da ailesi ile yaşayan değerli gencimiz Berk Nasi’nin acil toplum üyelerinin desteğine ihtiyacı var. Berk, Ryerson Üniversitesi’nde öğrenimine devam ederken geçtiğimiz Ekim ayında Lösemi teşhisi haberini aldı. “Princess Margaret Hospital” ‘da hemen başlanılan tedavinin ilk bölümü olumlu sonuç verdi. Ancak doktorlar Berk’in tedavisinde ilik nakline ihtiyacı olduğunu bildirdiler. Bu güne kadar süren aramalar henüz olumlu sonuç vermedi. Genetik olarak aynı coğrafyadan gelen kişilerde ilik uyuşması olasılığı daha yüksek olduğundan Kanada’daki Türk toplumunun ve özellikle Türk gençlerinin desteğine ihtiyacımız var.

İlik bağışı yapmak isteyen kişilerin uyum özelliklerini belirlemek için çok basit bir ön testin yapılması gerekmektedir. Bu testte kişiler kulak çubuğunu yanak içine sürerek örnek alıp, o örneği uyumluluk testi için Canadian Blood Services’e yollayacaklardır. Canadian Blood Services kurumu bağış yapması uygun profil olarak 17-35 yaş aralığında bireyleri belirledi.  Bağış kişiye özel değil, Canadian Blood Services kurumundaki “Onematch” data bankasına yapılabilmektedir.  Data bank günlük olarak taranmakta, uyumlu ilik sağlandığında ilgili kişi ile iletişime geçilmektedir. Bağışta bulunmak için uyum ön testinin yapılması, Canadian Blood Services tarafından gönderilen çubuk seti ile mümkün olmaktadır.

Uyum testi yaptırmak ücretsizdir.

İlik bağışında bulunmak amacıyla sisteme kayıt olmak ve çubuk seti gönderilmesi talebinde bulunmak için https://www.blood.ca/en/stem-cell/how-do-i-register-be-stem-cell-donor sitesinden yönlendirmeleri takip ederek veya ücretsiz olarak 7 gün 24 saat 1 888 2 DONATE (1-888-236-6283) hattını arayıp sırasıyla 1,3,1 tuşlayarak ilgili bölüme ulaşmak yeterli olacaktır.

Quebec’te ilik bağışı yapmak için aynı işlemleri Hema Quebec’in https://www.hema-quebec.qc.ca/cellules-souches/donneur/inscription/etape1.en.html sitesinden yönlendirmeleri takip etmek veya ücretsiz olarak 7 gün 24 saat 1-888-236-6283 dahili 279 hattını arayıp geri arama için mesaj bırakmak yeterli olacaktır.

Türk Toplumunun duyarlı gençlerinin kulak çubukları ile yapılan ön teste katılarak Berk’e ilik bulunmasına acil destek vermelerini rica ediyoruz.

Saygılarımızla

Turkish Society of Canada
www.turkishcanada.org

İletişim için:

berk.nasi@yahoo.com