Bridge

Briç Köşesi

Türkiye seyahatim nedeniyle KALE ARKASI briçe ara vermek zorunda kaldım ve arkadaşlarımı özledim. 🙂 Takım maçlarında veya IMP turnuvalarında şlem deklaresi çok önemlidir, eğer varsa ve siz deklare etmediyseniz kazanma şansınız hemen hemen hiç yoktur.  Geçenlerde oynadığım bir BBO turnuvasında ortağım 1N ile oyunu açtı. Benim elim ise:

♠A2 AK10876  J7  ♣QJ2

6  veya 6N hayalleri kurmaz mısınız? Önce 2 ile köre transfer yaptım, ortak beklenen şekilde 2 deyince, şlem icin en iyi yol Qbid diye, 3♠ deklare ettim, ortak eline göre 4♣ demesi gerekirken, 4 deyip şlem olmadığına karar verince, bende saygı ile pas geçtim!

Kuzey pasif ♣8 açılışı yaptı ve tüm eller aşağıdaki gibi idi:

Bord: 4

Dealer:  Batı

ZON : Herkes

BATI KUZEY DOĞU GÜNEY
♠KQ95 ♠108 ♠A2 ♠J7643
QJ32 5 AK10876 94
A2 KQ9543 J7 1086
♣A103 ♣8754 ♣QJ2 ♣K96
Deklare:
BATI KUZEY DOĞU GÜNEY
1N P 2 P
2 P 3♠ P
4 P P  P

Ortak kolaylıkla 7 yaptı, ancak biz enaz 1430 alabileceğimiz elden sadece 710 aldığımız için bu elin en kötü skorlarından birini aldık 🙁

Şlem deklaresinde çok önemli olan Qbid sisteminde, ortaklar  kozda anlaştıktan veya koz belirlendikten sonra en düşük seviyeden başlayarak 1. kontrol göstermeye başlarlar. Bizim yukardaki deklaremizde benim yaptığım 3♠,  maça ası ve veya cigan maça gösteriyor, ortak 4♣ ile önce sinek ASI  göstermeli idi, ben karo asım olmadığı için 4 diyecektim, o zaman ortak bütün 1. kontrollerın bizde olduğunu bildiği için bu sefer 5♣ diyebilirdi, ben 5 ile bu sefer kör papazını gösterecektim ve ortak bu durumda karo ve sinek ikinci kontrolleri olmadığı için  oyunu  6 bağlayabilirdi.

Ortağım kendini Expert olarak tanımladığı için, 3♠ deklaresinin Qbid olarak yorumlanmayacağını düşünemedim. :)Yoksa 4N ile as sorsam, kendim rahatlikla 6 deklare edebilirmişim. Tavsiyem, Qbid ve Roman keycard blackwood sistemlerini öğrenmeniz. Şlemlerinizi kaçırmayın 🙂

Serdar Özyetiş

ODTÜ den 1971’de mezun olan Serdar Özyetiş, Türkiye’nin ilk Endüstri Mühendislerindendir. MKEK ve Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nda çalıştıktan sonra ailesiyle Kanada’ya yerleşmiş Nortel ve Rogers şirketlerinde görev yapmıştır. Üniversitede başlayan briç tutkusu yoğunlaşmış, Toronto civarı ve USA da birçok briç turnuvasında alınan başarılı sonuçlardan sonra 2003 yılında American Contract Bridge League Life Master ünvanı almıştır.  BBO da ksk2005 rumuzuyla briç oynamaktadır. TSC nin kuruluşundan beri üyesi olup, devamlı desteklemekten gurur duymaktadır.