cem basarir 2

Cem Başarır – Söyleşi

Değerli sanatçımız Cem Başarır’ı Toronto’daki atölyesinde ziyaret ettik. Çalışmaları hakkında bilgi aldık. Aynı adreste bulunan galerisini gezdik. Galerilere göre daha düşük fiyatlarla resimlerini sergileyebiliyor. Bu sayımızın yayınlanacağı gün aldığımız bir habere göre, CFS’in (Colour and Form Society) yeni dönem başkanlığı için Cem Başarır aday gösterildi.

Bu sayımızda kendisi ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Sizi çok başarılı bir resim sanatçımız olarak tanıyoruz. Çalışmalarınızı yakından izleyen takipçileriniz var. Söyleşimize Kanada’da yaşayan tüm Türk toplumuna sizi tanıtmak için kısa bir özgeçmişinizle başlayabilir miyiz?

İzmirliyim. D.E.U. Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil Tasarım bölümünü bitirdim. Uzun yıllar bana ait olan reklam şirketimde  büyük ölçekli bir çok firmanın reklamlarını  yaptım. Kısa surede İzmir’deki en büyük reklam şirketlerinden biri oldum. Bunun yanı sıra ayrıca 1.5 sene gibi dergicilik hayatım oldu. İzmir ve civarında dağıtılan, sahibi olduğum “Bumerang” isimli şehir magazinini  yayınladım.  2001 yılında da Kanada’ ya geldim.

Hepimizin çocukluk ve gençlik yıllarında ilgi alanlarımız veya hedeflerimiz vardı. O dönemlerdeki  hedefleriniz ile bugün geldiğiniz konumu kıyaslar mısınız?  Resim yapmak  bunlardan biri miydi? Sizi yönlendiren etkenler neler oldu?

Kendimi bildim bileli her fırsat bulduğumda resim yapmışımdır. Hatta lisede iken bazı derslerde bile ders dinlemeyi boşverip sürekli resim yapıyordum. Çocukluk yıllarında insanin kendisine ilerisi için bir hedef koyması pek olası bir şey değil. İşin komik tarafı büyüdüğümde astronot olmak gibi bir merakım vardı. Hatta bir dönem sürekli roket, uçak ve benzeri resimler yapıyordum. Bilinmeyeni keşfetmek hep cazip geliyordu. Bu kesif merakımdan dolayı, bugün  yaptığım resimlerin diğer tüm sanatçılardan tamamen farklı bir karakter ve üslup taşımasının nedeni de bu olsa gerek.