Yesim Yoruk – 10 Kasim 2015 – 57 (Medium)

Çok Çalıştık

Bir çalışma yılı daha geride kaldı. Turkish Society of Canada Yönetim Kurulu üyeleri, organizasyon komitesi, destek grubu ve gönüllüler, bu yıl da Türk Toplumu’nu en iyi şekilde temsil etmek ve toplumumuzu Kanada’da bir araya getirmek için çok çalıştı. Bu yazımızda TSC yönetimi ve gönüllülerinin biraysel çabaları dışında, dernek olarak ortak yapılan çalışmaları özetlemek istedik.

TSC gönüllüleri Aralık 2014’de üçüncü defa Project Engagement tarafından düzenlenen ve 300 aileye yiyecek yardımı yapmayı hedefleyen Food Basket etkinliğine katıldı. Belediye Meclisi Üyesi Michael Thompson himayesinde gerçekleştirilen bu etkinlikte gönüllülerimiz yine ay-yıldızlı t-shirtleri ve yardım severlikleri ile destek oldular.

31 Aralık 2014 gecesi Yeni Yıl Partisi ile toplum üyelerimiz biraraya gelerek, keyifli bir gece geçirdiler.

5-6 Mart 2015 tarihlerinde derneğimiz, T.C. Toronto Başkonsolos’luğu ve Toronto Belediyesi ortaklığı ile ünlü sanatçımız  Hikmet Çetinkaya’nın “FROM HOSTILITY TO FRIENDSHİP 1915-2015” temalı “Gelincikler” resim sergisini ve oturumunu düzenleyerek Çanakkale Savaşlarının 100. Yılını andı.

York Regional Police tarafından 12 Nisan 2015 günü düzenlenen ve 100’ün üzerinde etnik grubun katıldığı ‘International Day for the Elimination of Racial Discrimination’ etkinliğine katılan gönüllülerimiz kurdukları Türkiye masası ile toplumumuzu temsil ettiler.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çevresinde bu yıl 6.sını gerçekleştirdiğimiz Toronto Sick Kids Hastahanesi’ndeki etkinlikte her yıl olduğu gibi TSC gönüllüleri çocuklarla yine kilim dokudu. Değerli büyüğümüz Orhan Danış’ın el emeği ile yaptığı tahta oyuncakları boyadı.

City of Toronto’nun desteği ile bu yıl 4. defa Nathan Phillips Square’de International Children’s Day etkinliğini düzenledik. 17 farklı etnik grup gösterileri ve sergileri ile katıldılar. Yerel, Eyalet ve Federal politikacılar katılarak konuşma yaptılar. İstiklal Marşımız ile göndere çekilen Türk Bayrağı ve ve Kanada Bayrağı etkinlik süresince alanda birlikte dalgalandı.

Derneğimizin başvurusu ile, Belediye Başkanı John Tory, belediye meclisi adına yayınladığı bildiri ile bu yıl da 23 Nisan 2015 gününü Toronto’da International Children Day olarak duyurdu.

Yine bu güzel gün kapsamında Centennial College spor salonunda, Special Olympics Ontario ve TSC işbirliği ilr Zihinsel Engelli Çocuklar Spor Turnuvası etkinliğini gerçekleştirdik.

Geleneksel 1 Temmuz Canada Day etkinligimizi bu yıl “Bonnieheath Estate Lavanta Bahçeleri ve Whistling Gardens Botanik Bahçe Gezisi”  olarak gerçekleştirdik.

York Region Police Teşkilatı’nın daveti ile ülke çapında düzenlenen ve bu yıl Ontario’da yapılan Canadian Association of Police Governance (CAPG) 2015 etkinliğine katıldık ve Türkiye’yi temsil ettik.

30 Ağustos Pazar günü High Park’ta 2. sini düzenlediğimiz Barış Koşusu ile, 1982 yılında şehit olan Albayımız Atilla Altıkat’ı ve diğer şehit dilomatlarımızı  andık ve düzenlediğimiz koşudan elde edilen bağışları asker ailelerine destek  veren Toronto Military Family Resource Center kuruluşuna bağışladık.

Turkish Society of Canada’nın Geleneksel Bayram Yemeği  26 Eylül 2015 Cumartesi Pasha Authentic Turkish Cuisine’de gerçekleştirildi.

8 Kasım 2015 Pazar günü Isabel Bader Tiyatrosu’nda Ata’mızı ve tüm Çanakkale şehitlerini andık. Toplum Gönüllüleri’nin “Son Şafak – Gidenlerin Ardından” adlı gösterisinin ardından, Sunay Akın’ın Çanakkale ve Atatürk  gösterisinin de sunulduğu tören 500’ ü aşkın Türk toplum üyesinin katılımı, 100’u aşkın gönüllü ordusu çalışması ve sponsorlarımızın destekleri ile gerçekleşti.

TSC York Polis’inin düzenlediği “Holiday ın the Village” şenliğine katıldı.

Ayrıca:

TSC Almanya’dan PoliTeknik gazetesi ile yürütülen ortak çalışma kapsamında, Kanada’da yaşayan Türk Toplumu öğrencilerimizden Kanada’da göçmen olarak yaşamaya ilişkin görüşlerini aldı. Bu yazılar PoliTeknik gazetesinin  “Öğrenci Mektupları”  köşesinde yayınlandı.

TSC’den Science Program for Youth için 3 öğrenciye sponsor oldu.

TSC büyük gurur kaynağımız cimnastikte gerek Türkiye gerekse Kanada’ çapında bir çok şampiyonluk kazanmış  Emre Dodan’lı’ya destek verdi.

TSC George Brown College School of ESL’de dil eğitimi görmekte olan öğrenciler, okulun her yıl düzenlediği ve ‘Caravan’ olarak adlandırdığı kültürel bir etkinlikle Türkiye’yi temsil ettiler. TSC bu etkinliğe bağış yaparak destek oldu.

Continuum Contemporary Music, 30. yılı kutlaması için, Toronto’da 30 More! adını verdiği bir konser düzenledi. Bu konserde 23 yasındaki Türk bestecisi Mithatcan Öcal’ın bir bestesini seslendirildi TSC’de bu konsere sponsor oldu.

TSC Azerbaycan Cumhuriyet’nin kuruluşunun 97. yıldönümü kutlama törenine katıldı.

TSC Oakville’de yaşayan toplum gönüllülerimiz tarafından organize edilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na katıldı

TELVE haber bültenimiz düzenli aralıklarla çıkmaya devam etti.

TSC Web sitemiz daha canlı ve interaktif hale geldi.

TSC sosyal medya ortamında daha aktif olmaya başladı. (Facebook/Twitter)

Üye sayımız 428 oldu.

Gönüllü sayımız 125’i geçti.

9. Yılımız Kutlu Olsun.

HEP BERABER 10. YILIMIZDA DA BAŞARILARA DEVAM EDELIM.

Esma Yakut Özdemir 42 (Small) Yesim Yörük 102 (Small) Agil Guluzade 108 (Small) emre dodanli 5 Esma Yakut Özdemir 21 20150304_181816 IMG_7472 45 (Medium) bayram yemegi 1 47 (Medium) 8 47 (Medium) Esma Yakut Ozdemir - 10 Kasim 2015 - 155 (Large) balo hazirlik 4 2015 Yılbaşı Balosu