mustafa-kemal-ataturk

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin ilan edilmesi yıllar süren uzun ve çetin bir sürecin sonucunda gerçekleşmişti. Bu tarihten bir yıl öncesinden itibaren birkaç önemli günü hatırlayalım.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Kasım 1922’de aldığı ve bir devri kapatan tarihi kararı ile saltanata son verdi.  Artık, Osmanlı dönemi sona ermişti. 1 Nisan 1923 günü milletvekilliği seçimi yenilenerek, Lozan Anlaşması yeni meclis tarafından kabul edildi. Yeni bir ülke için gereken her türlü altyapı artık sağlanmıştı. 6 Ekim 1923 tarihinde Türk Ordusu Istanbul’a girerek, şehri İşgal Kuvvetlerinden geri aldı.  28 Ekim akşamı Mustafa Kemal Paşa, yakın çevresine yarın Cumhuriyet’in kurulması için yasa teklifi verme düşüncesini aktardı. 29 Ekim günü verilen yasa teklifi yapılan müzakerelerden sonra akşam 8:30’da “Yaşasın Cumhuriyet” sesleriyle kabul edildi. Mustafa Kemal Paşa ilk Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Artık yeni bir ülke tarih sahnesinde resmen yer almıştı. Sonsuza kadar yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti, tüm zorlukları, işgalleri, cehaleti, yokluğu aşarak kurulmuştu.

Bizler, 91 yıl sonra bugün, bize bu büyük gururu yaşatan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, ordumuzu,  fedakar halkımızı saygıyla ve özlemle anıyoruz.

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.