Soma Disaster

Editör’den

Çok zor geçen bir kışı geride bıraktık. Baharın keyfini süremeden yaza girdik. Artık tatil yapma zamanı. İzinler alınıyor, tatil planları yapılıyor ve büyük çoğunlukla Türkiye’ye yakınlar ve dostlar görülmeye gidiliyor.

Kanada Türk toplumu için son iki ay yine hareketli geçti. Maalesef Mayıs ayı içinde yaşadığımız Soma faciası bizleri derinden yaraladı. Yaşamını yitiren kardeşlerimizin ailelerine destek olmak için bir yardım kampanyası düzenledik ve Haziran sonu itibari ile sonlandırdık.

1 Temmuz’da geleneksel Canada Day pikniğimizi gerçekleştirdik. Brantford’da Mount Hope mezarlığında Türk bölümü açıldı. Asian Heritage Month kapsamında gönüllülerimiz iki farklı kütüphanede Kilim Dokuma etkinliği düzenlediler. 23 Nisan Uluslararası Çocuk Günü etkinliğimizde destek olan gönüllülerimiz ile yorgunluk atmak için yine geleneksel partimizi düzenledik. Bu sayımızda ilgili haberlerimizi okuyabilirsiniz.

Uluç Özgüven bu sayıda Sn. Özay Mehmet ile yeni kitabı hakkında yaptığı söyleşiyi video formatında bizlere aktarıyor. Ayrıca Mercan Dede ile 15 Haziran günü Toronto’da verdiği konser öncesi yapmış olduğu güzel röportajı da bu sayımızda bulabilirsiniz.

Sn. İlhami Gökçen, bizlere baharı müjdeleyen Türk Müziğinin güzel eserlerinden bir örnek sunuyor.

Sn. Mahir Aydın, artık bir araştırmacı gazeteci olarak bizlere bu sayıda çok farklı bir konuda yaptığı çalışmaları özetliyor. Konusu gelir dağılımı.

Sn. Meral Atabay, bu sayımızda bizlere ilk yazısını gönderdi. Konumuz, artık çocuklarımızın hiç öğrenme fırsatını bulamadığı, bizlerin ise nerede ise unutacağımız çocuk oyunları.

Sn. Asuman Dinçer yine muhteşem bir lezzet tarifi ile bu sayımızda. Yaz ayları için enginarlı bir yemek ne güzel olur.

Bu sayımızda toplumumuzun iki değerli üyesi ile yapmış olduğumuz söyleşileri de sizlerle paylaşıyoruz. Başarılı girişimcimiz Sn. Günsan Çetin ve başarılı resim sanatçımız Hikmet Çetinkaya.

Her zaman olduğu gibi, bu sayımızın hazırlanmasında emeği geçen tüm yazarlarımızı, gönüllülerimizi tekrar alkışlıyoruz. Emekleri için çok teşekkür ediyoruz.

Hepinize keyifli bir yaz, güzel günler diliyoruz.

Saygılarımızla

Hakan Alpay