Belit Onay

Editor’s Notes

EDİTÖR’DEN – Mart 2014

Değerli Telve Okuyucuları,

Mart ayını tarihimiz ve ortak kültürümüz için iki önemli günü barındırıyordu. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü, bağımsızlığımızı kazandıran kahraman askerlerimizi ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla andığımız gündü.

Binlerce yıldır Türk kültürümüzün ortak bir değeri olan, Afganistan’dan Kırım’a, Orta Asya’dan Balkanlara kadar çok geniş bir coğrafyada dini ne olursa olsun tüm Türk topluluklarında ve bölgedeki farklı ülkelerde kutlanan 21 Mart Nevruz bayramımızın da kutlu olmasını, tüm ülkelere barış getirmesini diliyoruz.

Bu sayımızda etkinlik haberlerimiz biraz fazla yer aldı. Almanya Aşağı Saksonya Eyaleti Milletvekili Sn. Belit Onay’ın paneli, ve 7. Türk Gençlik Kongresi ile ilgili haberlerimizi bu sayımızda bulabilirsiniz. Ayrıca kongreye katılan genç gönüllümüz Ece Nur Akkök kendi değerlendirmelerini yazısında bizlerle paylaştı.

23 Nisan yaklaşıyor. Geçen yıl 100’ü aşkın TSC gönüllü ordusu ile üç farklı mekenda üç farklı etkinlik gerçekleştirmiştik. Bu yıl etkinliklerin daha geniş kapsamlı olarak düzenlenmesi için düzenleme komitemiz çalışıyor. İlgili haberimizi bu sayımızda bulabilirsisiniz.

Geçen ay katıldığımız Help is Here etkinliğinde Ontario Eyaleti Parlementosu Milletvekili David Zimmer ve TDSB Willowdale Trustee Mari Rutka ile yaptığımız ve hem etkinlik hem de gelecek planları hakkındaki görüşlerini aldığımız söyleşilerin Türkçe özetlerini de bu sayımızda bulabilirsiniz.

Sevgili kardeşimiz Berkin Elvan için artık söylenecek sözümüz kalmadı. 12 Mart’ta Toronto’da anısına düzenlenen toplantı haberini, onu bir kez daha hatırlamak isteyenler için hazırladık.

Sn. Melek Ökten bir aylık aradan sonra yine aramızda. Gündemin getirdiklerinden kaçamadı ve bize hüzünlü bir şiir gönderdi.

Sn. Pervin Özdiler Hüner, bu ayki konusunu eğitime ayırdı. Çocuklarımızın başarılı olması için anne babalara ve doğal olarak çocuklarımıza yol gösteriyor.

Sn. Filiz Doğan, bu sayıda çocuklarımızın gelişiminde, bilgisayar oyunlarının etkilerini bilimsel araştırmalar ışığında değerlendiriyor.

Sn. Mahir Aydın, farklı bir konu ile karşımızda. Can Yücel ve Hasan Ali Yücel hakkında ve mücadeleleri ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olmak isteyenler için, şiirler ile de örneklendirilmiş keyifle okunacak bir yazı.

Sn. Dr. İlhami Gökçen Türk Müziğinin dini müzik dalında bizi bilgilendirmeye devam ediyor. Bu ay konusu Salât-ı ümmiyye. İlgilenenlere duyurulur.

Asuman’ca Lezzetler bölümünde muhteşem bir fotoğraf eşliğinde, yine nefis bir tarif ile karşımızda.

Yine bu sayımızda Duyurular bölümüne bir göz atmanızı öneririm. Sn. Filiz Doğan’ın Psikolojik Destek ekibi olarak, çocuk, ergen, yetişkin, anne, baba, bireylerin çözmekte zorlandığı kişisel ve ailesel konularda psikolojik servis veren duyurusunu da bu bölümde bulabilirsiniz.

İnsan Kaynakları sayfamızda, iş arayanlar veya değiştirmek isteyenler için iki duyurumuz var.

Yine bu sayımızda da emeklerini esirgemeyen, değerli zamanlarını bize ayıran tüm yazarlarımıza ve gönüllülerimize teşekkür ediyoruz. Genç gönüllümüz Aylin Erzurumluoğlu’na dizgi çalışmalarındaki desteği için de teşekkür ediyoruz. Gelecek sayımızda tekrar görüşmek üzere.

 Telve’nin son sayısını buradan PDF olarak indirebilirsiniz.

Saygılarımla,

Hakan Alpay