2016_tsc_10thanniversary_ol

Editörden

10. yılımızı geride bıraktık. 2006 yılının Eylül ayında kurulan derneğimiz, aynı heyecan, sorumluluk ve özveri ile yoluna devam ediyor. Bu sayımızda sizlere 10 yılın hikayesini anlatmak istedik.

Başkanımız, her tarafa yetişen yılmaz gönüllümüz,  Nalan Gökgöz’ün derneğimiz adına yayınladığı teşekkür mesajını bu sayımızın başına koyduk.

Derneğimizin ilk başkanı, fedakar gönüllüsü, değerli büyüğümüz Aynur İlkay’ın bizleri 10 yıl öncesine götüren yazısını ekledik.

Derneğin fikir önderi, her daim gönüllüsü Esra Tokmakçı’da 10 yılın hikayesini kendi cümleleriyle bize aktardı.

Bir önceki dönem başkanımız, atom karıncamız Rüçhan Akkök’de 10 yılı bu sayımız için kaleme aldığı yazısında anlattı.

Ağustos ayı, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yoldaki son büyük engeli de ortadan kaldıran Zafer Bayramımızı kutladığımız ay. Derneğimizin mesajını sizlerle paylaşıyoruz.

Artık her yıl, 1982 yılının 27 Ağustos günü Ottava’da sabah işe giderken bir terör saldırısında yaşamını yitiren, faiileri hala yakalanmayan ve Kanada topraklarında bir terör saldırısında öldürülen ilk ve tek diplomat olma özelliği taşıyan Askeri Ateşemiz Albay Atilla Altıkat’ı anmak için Toronto’da bir barış koşusu düzenliyoruz. Bu yıl yapılan etkinliğimizi değerli gönüllümüz Başak Köksal kaleme aldı.

Yine her yıl 1 Temmuz günü düzenlediğimiz Canada Day pikniğimiz bu sene yağmur altında olsa da, toplum üyelerimizi bir araya getirdi. Haberimizi, değerli gönüllümüz Tülin Enbatan kaleme aldı.

Her yıl düzenlene Bayram Yemeğimiz yine çok keyifliydi. Genç gönüllümüz Sıla Özer bize haberini hazırladı.

Elif Barut, akıcı anlatımı ve içimizi ısıtan konuları ile yine aramızda. Bu sayımızda hepimizi düşündürecek gözlemlerle geliyor.

Yeni bir yazarımız var. Değerli bilim insanı Psikolog Simten Osken, okula yeni başlayan çocukların olası sorunları ile ilgili bilgiler paylaşıyor.

Tülin Enbatan uzun bir aradan sonar yine bizimle. Geçen yıl derneğimizin de desteği ile gerçekleştirilen ve lise çağındaki gençlerimize meslek seçimi ve eğitim konusunda tecrübe kazandıran etkinlik ile ilgili tecrübelerini aktarıyor.

Ve yine sevgili Asuman Dinçer hem kolay, hem enfes bir tarifini bizlerle paylaşıyor. Herkese tavsiye olunur.

Değerli büyüğümüz, briç ustası Serdar Özyetiş, yeni bir problem ve analizi ile bu sayımızda da yazılarına devam ediyor.

Şiir Güzeldir bölümünün bu sayımızdaki konuğu, bir Eylül günü aramızdan ayrılan Bedri Rahmi Eyüboğlu. Bu çok yönlü sanatçımızı sizlere bir kez daha hatırlatmak istedik.

Son olarak, her zaman olduğu gibi bu sayımızın gerçekleşmesi için özveri ile çalışan gönüllülerimize, sistem yöneticimiz sevgili Fulden Erkan’a ve siz değerli okuyucularımıza gönül dolusu teşekkür ediyoruz.

Bir sonraki sayımıza kadar kalın sağlıcakla,

Saygılarımızla,

Turkish Society of Canada

TSC 10. Yıl Logo Tasarımı: Ufuk Cebecioğlu