october-1349743-1278×874-1

Editörden

Ekim ayı her yıl bizlere bir yandan Cumhuriyet coşkusunu yaşatırken bir yandan da Ata’mızın aramızdan ayrılışı için düzenlediğimiz  anma etkinliklerinin  duygusal ortamı içinde hüzün yaşatır.

Cumhuriyet Bayramı mesajımızı, MPP Reza Moridi ve MPP Bob Delaney’in mesajlarını da ekleyerek aktarıyoruz. 10 Kasım etkinliğimizin duyurusunu da bu sayımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Ekim ayı bu yıl bizlere bir başka acı yaşattı. Can gönüllümüz sevgili Berk kardeşimizi 22 yaşında kaybettik. Bu sayımızda acımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Heart and Stroke Foundation yararına bu yıl düzenlediğimiz Big Bike etkinliği çok ses getirdi. Derneğimize verilen teşekkür belgesi ile ilgili haberi Cansu Meriçer hazırladı.

Kanada’daki fedakar derneklerimizden biri de Ankara Kitaplığı. Bu sayımızda sizere biraz daha yakından tanıtmak istedik.

PAC (Progressive Art Centres) yeni bir kar amacı gütmeyen organizasyon. Kısa zamanda yaptıkları ve yapacakları sizleri de umutlandıracaktır.

Ekim ayı, Medeni Kanunun yürürlüğe girişinin 90. Yılı. Cumhuriyet kazanımlarımızı bir kez daha hatırlatmak istedik.

Yazarlarımız yine desteklerini esirgemediler.

Değerli büyüğümüz Şükrü Hüner, bizleri öğrencilik yıllarına götürüyor bu yazısında ve kendi öğretmeni üzerinden Öğretmenler Günü’nü kutluyor.

Sevgili Elif Barut, Kanada’nın somon göçünden başlayıp, çok farklı duygularımızı irdeleyen yazısı ve güçlü kalemi ile bu sayımızda yine bizlerle.

Yeni bir şairimiz var aramızda. Sevgili Ayşegül Kalkan. Hem radyocu, hem eğitmen, hem çevirmen, hem anne… Çok da yetenekli bir şair olduğunu bu sayımızda sizlere de kanıtlıyor.

Sevgili Asuman Dinçer yine harika ve yapımı kolay bir tariff ile bizlerle. Mısır ekmeği sever misiniz? O zaman bu tarifi mutlaka deneyin.

Değerli büyüğümüz ve Briç üstadımız Serdar Özyetiş, yeni bir briç analizi ile bizlerle. Briçseverler için…

Şiir Güzeldir köşemizde konuğumuz Cahit Sıtkı Tarancı. Ölümünün 60. yılında sizlere ve özellikle gençlerimize hatırlatmak istedik.

Bu sayımızın da gerçekleşmesinde emeği geçen sistem yöneticimiz Sevgili Fulden Erkan’a, karşılık beklemeden emek veren yazarlarımıza ve tüm gönüllülerimize ayrı ayrı çok teşekkür ediyoruz.

Kasım ayında tekrar görüşmek üzere

Kalın sağlıcakla

 

Turkish Society of Canada