Gürkan Sengül 11

Editörden

Değerli Okuyucularımız,

Sonunda yaz geldi. Şimdilik…

Nisan ayı çocuklarımızın bayramıydı. Dünyayı onların temiz kalplerinden ve gülen yüzleriyle görmenin güzelliğini yaşadık.

Bizler için Nisan ayı ve Mayıs başı, 23 Nisan etkinliklerimizin yoğun çalışmaları ile geçti. 18 Nisan’da Nathan Philip Square’de International Children’s Day , 23 Nisan’da Sick Kids Hospital’da Çocuk Bayramı kapsamında halı dokuma ve oyuncak boyama ve son olarak 1 Mayıs’ta Centennial College’de Special Olympics Ontario ile birlikte organize ettiğimiz Zihinsel Engelli Çocuklar için düzenlediğimiz etkinlikler ile Ata’mızın çocuklarımıza armağan ettiği, 23 Nisan Çocuk Bayramı’mızı Toronto’da kutladık. Haberlerimiz bu sayımızda.

City of Toronto tarafından, etkinliğimiz için yayınlanan ve 23 Nisan’ı “International Children’s Day” ilan eden, duyuruyu aşağıdaki başlantı üzerinden okuyabilirsiniz:

http://turkishcanada.org/international-childrens-day-photos/

Gönüllülerimiz Yeşim Yörük, Agil Gülüzade, Elvan Ayverdi, Emir Taşcıoğlu, Esma Yakut Özdemir, Gürkan Şengül, Onur Ulu etkinlikler süresince yüzlerce harika fotoğraf çektiler. Seçtiklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Gönüllülerimiz Merve İşeri  ve Alizee Bodson Nathan Philip Square’da yapılan etkinlikte politikacılarla söyleşi yaptı ve bu sayımız için yazıya döktü.

Nisan ayı içinde ayrıca York Region Police Teşkilatı tarafından organize edilen “International Day for the  Elimination of Racial Discrimination” etkinliğine katıldık.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı yaklaşıyor. Başarılı sporcumuz Emre Dodanlı ile yaptığımız güzel söyleşiyi de bu sayıda dergimizde bulabilirsiniz.

Vefakar yazarımız Uluç Özgüven yine güçlü kalemi ile bu sayımızda çok erken yitirdiğimiz sanatçımız Kazım Koyuncu’yu anlatıyor. Yaşamın kısa olması, bırakılan izin büyüklüğüne engel olamıyor. Duyguyla okunacak bir yazı.

İçiniz mi kabardı? Bir derdiniz mi var? Sevgili Elif Barut yine ne güzel anlatmış. Bu sayımızda yine bir şiiri ile bizlerle.

Bu sayıda, sistem yöneticimiz ve tasarımcımız Sevgili Fulden Erkan bizlere ilk yazısını gönderdi. Değerli resim sanatçımız Ayşen Abacı ile yaptığı keyifli söyleşiyi bizlerle paylaşıyor.

Önceki sayımızda aramıza katılan Sevgili Tolga Turanlı, kaldığımız yerden iç tasarımın inceliklerini çok güzel örneklerle anlatmaya devam ediyor.

Sevgili Müge Aydın, finansal konularda bilgi aktarmaya devam ediyor. Bu sayıda konumuz vergi dönemi sonrası bahar temizliği. Hepimizi bir ucundan ilgilendiriyor.

Yemek yapmak bir sanat mıdır? Öyle olmadığını düşünüyorsanız önce Sevgili Asuman Dinçer’in bu sayımızda yayınladığımız tarifini ve fotoğralarını incelemenizi tavsiye ediyoruz. Sonra bir kez daha kararınızı değerlendireceğinize eminiz.

Ve son olarak, şiir köşemizde bu ay pek çoğumuzun hatırlamadığı, aydınlanma döneminin fedakar şair ve edebiyatçılarından Haşim Nezihi Okay’ı anıyoruz.

Her zaman olduğu gibi bu sayımızın çıkmasında karşılık beklemeden emek veren Sevgili Fulden’e, vefakar yazarlarımıza, candan gönüllülerimize, ve destek veren tüm okuyucularımıza teşekkür ediyoruz.

Kalın sağlıcakla,

Hakan Alpay