canada-geese

Editörden

Değerli Telve Okurları,

Gelmesini hasretle beklediğimiz yaz aylari daha ne olduğunu anlayamadan bitiverdi. Sonbahar yine kapımızda… Yazın güneşle birlikte bir miktar D vitamini deposu yaptık, tatiller yapıldı, şanslı olanlarımız Türkiye özlemini giderme fırsatı buldu.

Ama sonuç olarak, sonbaharın serin rüzgarları ile birlikte, yine yeni bir okul sezonuna, ve yeni bir etkinlik sezonuna başlıyoruz.

Çok özel bir teşekkürü yine Fulden Erkan’a iletiyoruz. Web sitemizin güncellenmesi, yenilenmesi ve sonu gelmeyen sorularımızı büyük bir sabırla yanıtladığı için.

Bu sayımızda, geçtiğimiz iki ay içinde derlediğimiz haberleri, değerli yazarlarımızın yazılarını ve duyuruları bulacaksınız.

32 yıl önce katledilen Ottava Askeri Ateşemiz Atilla Altıkat’ın anısına düzenlediğimiz Run for Peace etkinliği, Zafer Bayramımız, Ankara Kitaplığı, Anadolu Halk Oyuncular ve EZGI‘nin yeni sezon çalışmalarının duyuruları bu sayımızda.

Sn. Özay Mehmet, Atilla Altıkat cinayetini yine kendi yazım şekli ve farklı yönleri ile bizlerle paylaştı.

Sn. Uluç Özgüven, bu yaz yaptığı Türkiye yolculuğuna bir de Sakız Adasına yaptıkları kaçamağı eklediler ve gözlemlerini bizlerle paylaştı.

Bu sayıda ayrıca Toronto Başkonsolosumuz Sn. Ali Rıza Güney ile yapılan söyleşiyi de bulabilirsiniz.

Yaz başında Turkish Society of Canada ekibi olarak Just4kics ile yaptığımız söyleşiyi ve gençlerimize yönelik çalışmalara ilişkin bilgileri de bu sayımıza ekledik. Müge Aydın bu söyleşiden başka, ayrıca Run for Peace etkinliğini de kaleme aldı.

Sn. İlhami Gökçen ise bu sayıda biraz hüzünlü bir konuya değindi. Gurbet. Yazısını her zamanki gibi keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Sn. Meral Atabay, geçen sayımızdaki çocuk oyunları ile ilgili yazısının devamını bu sayıda bizlerle paylaşıyor. Bu sefer konu diğer ülkelerde çocukların oynadıkları oyunlar.

Sn. Asuman Dincer’in lezzetli yemek tarifleri için artık fazla söze gerek yok. Basit ama nefis bir tarif: Çatlak Patates.

Bu sayımızda yeni bir yazarımız var. Uzun yıllar Ontario’da yaşayan başarılı bir toplum üyemiz  Sn. Falih Tuncer. Yazısında bir süredir yaşadığı duyma sorunu ve bu sorunun çözümü için kendisine uygulanan operasyonu bizlerle paylaşıyor. İkinci bölüm önümüzdeki sayıya…

Kültürümüzün çok önemli bir parçası olan, ilkokul çağlarında hepimizin aklına yer eden Dede Korkut hikayelerini yine hatırlatmak istedik. Bu sayıda konuya kısa bir giriş yaptık.

Her zaman olduğu gibi, emeği geçen herkese, gönüllülerimize, değerli yazarlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz.

 

Kalın sağlıcakla…

Hakan Alpay