1

Editörden

Koca bir yılı  daha bir solukta bitiriverdik.  Çalıştık, başardık, hata yaptık, ders aldık, sevindik, üzüldük, öğrendik, büyüdük, yaşlandık… Herkes kendince uğraştı, denedi, değer kattı, birşeyleri değiştirdi. Özel yaşamlarımızda sevdiklerimiz için. Tüm gönüllülerimizle ise toplum için.

Bu yıl derneğimiz 9. yılını bitirmiş oldu. Bizler de yaptıklarımızı, 9. Olağan Genel Kurul toplantımızda üyelerimize aktardık. Daha fazlasını nasıl yapabiliriz diye tartıştık. İlgili iki haberimiz bu sayıda.

York Polis Teşkilatının davetlisi olarak katıldığımız Holiday in Village etkinliğinde Türkiye’yi temsil ettik ve size haberini yaptık.

Her yıl düzenlenen Food Drive etkinliğinde yine gönüllülerimiz özveri ile görev aldılar, Kanada toplumunun bir parçası olduklarını gösterdiler. Detayları bu sayımızda size aktardık.

Run for Peace etkinliğimizden elde edilen geliri, Kasım ayı içinde yönetim kurulu üyelerimiz teslim etti. Bu sayımızda sizlerle paylaşiyoruz.

81 yıl once Aralık ayında, daha pek çok ülke seçme hakkı için direnirken, Türk kadını milletvekili seçme ve seçilme hakkını kazandı. Biz de unutmadık. Bu sayımıza ekledik.

Ankara Kitaplığı’nın her yıl düzenlediği öykü yarışması sonuçları ile ilgili haberimizi de bu sayımızda bulabilirsiniz.

Dört yıl önve Kasım ayında yitirdiğimiz büyüğümüz Dr. Ayse Anwar’ı kendisinin Atamız ile ilgili güzel bir anısı ile bu sayımıza konuk ettik.

Değerli yazarlarımız yine bize desteklerini, emeklerini esirgemediler;

Elif Barut, artık bildiğiniz anlatımı ile bu sefer kendimizi sorgulatıyor bizlere. Eminim, hepimiz kendimizden birsey bulacağız.

Bu sayımızda yeni bir köşemiz ve yazarımız var. Usta bir Briç oyuncusu ve değerli büyüğümüz Sn. Serdar Özyetiş, bizlere her sayımızda Briç ile ilgili uygulamalı örnekler verecek. Meraklılar için okuması çok keyifli olacaktır.

Tolga Turanlı bu sayıda iç dekorasyon ile ilgili birikimlerini bizlerle paylaşmaya devam ediyor. Özellikle Kanada’ya yeni gelenler için okunması gereken bir yazı var bu sayıda.

Asuman Dinçer bizlere yine görsel bir gösteri sunuyor. Lezzetini ise hiç tartışmıyoruz bile.

Geçen sayımızda ilkini yayınladığımız ve öğrencilerimizin Kanada’da Göçmen olmak ile ilgili yazdıkları yazıların ikincisini de bu sayımızda aktarıyoruz. Yazarımız Kaan Enbatan.

Şiir sevenler için hazırladığımız bölümümüzün bu sayıdaki konuğu Ziya Osman Saba. Gençlere kendisini tanıtmak istedik.

Her zaman olduğu gibi, bu sayımızın çıkmasında emek veren tüm yazarlarımıza, Web tasarımcımız ve 7×24 destek gönüllümüz Sevgili Fulden Erkan’a, gönüllülerimize gönülden teşekkür ediyoruz.

Yeni yılınız kutlu olsun. Mutlu olsun.

Kalın sağlıcakla.

Sevgilerimizle

Turkish Society of Canada