53-8×10

Editörden

Değerli Telve Okuyucuları,

Arayı biraz soğuttuk yine. Bu sayımızı da iki aylık olarak yayınlıyoruz.

Bu yazımız için kullandığımız yukarıdaki resim değerli ressamınız Cem Başarır’a ait.

Uluslararası Çocuk Bayramı Organizasyon Komitesi çalışmalarını aralıksız yürütüyor. Bu yıl 23 Nisan kutlamaları kapsamında yine üç etkinliğimiz var. City of Toronto’da düzenlediğimiz şenlik, SickKids Hospital’da çocuklarla kilim dokuma ve Special Olympics organizasyonu. Etkinlikle ilgili haberlerimiz bu sayımızda.

Mart ayı, Çanakkale zaferini kutladığımız ve büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi andığımız bir ay.  Haberimiz yine bu sayımızda.

Bu yıl aynı zamanda 18 Mart’ın 100.yılı. Bu kapsamda Toronto Türkiye Başkonsolosluğu ile birlikte değerli sanatçımız Hikmet Çetinkaya’nın resimlerinden oluşan gelincik temalı bir sergi düzenledik.

Türk toplumunun Nevruz Bayramını da kutluyoruz. Asya, Bakanlar ve Ortadoğu’da yaşayan milletlerin ortak bayramı Nevruz ile ilgili de bir haber hazırladık.

Bu sayımızda Kanada’nın Türkçe konuşan radyosu, Radio Perfect  ekibi ile çok keyifli bir söyleşi yaptık. Radyodan duyduğunuz bu seslerin hikayesi yine bu sayımızda.

Turkish Society of Canada, genç bestecimiz Mithatcan Öcal’ın Toronto’da Continuum Contemporary Music 30. Yıl etkinliği kapsamında vereceği konsere sponsor oldu. Mithatcan Öcal ne yazık ki gelemedi ama kendisi ile yaptığımız söyleşiyi ve Continuum ekibini sanat yönetmeni Ryan Scott ile yaptığımız söyleşiyi bu sayımıza yetiştirdik.

Ankara Kitaplığı, artık gelenekselleşen öykü yarışmasının bu yıl için duyurusunu yaptı. Detaylar bu sayıda.

Değerli yazarlarımız bizi yine yalnız bırakmadı.

Sn. Elif Barut bu sayıda çok keyifle okuyacağınız bir yazı ile sizlerle. Kanada’dan kaçan İzmirli’yi pek rahat bırakmayacağa benziyor.

Sn. Asuman Dinçer yine muhteşem bir eser ile karşımızda. Sürpriz. Bir ipucu, yolunuz Tekirdağ’a düştü mü?

Bu sayıda iki yeni yazarımız var. Sn. Müge Aydın, paramızı daha iyi yönetmenin yollarını anlatıyor.

Sn. Tolga Turanlı ise mesleğinden edindiği birikimi yazılarına aktarmaya başladı. İç tasarım ile ilgilenenler için güzel bir seri olacaktır.

Ve her zaman olduğu gibi, cefakar sistem yöneticimiz ve tasarımcımız Fulden Erkan’a, fedakar yazarlarımıza ve yazılarımızın hazırlanmasında emek veren gönüllülerimize kucak dolusu sevgiler sunuyoruz.

Hepinize, eğer bu yakınlarda gelebilirse, keyifli bir bahar diliyoruz.

Sevgilerimizle,

Hakan Alpay