mustafa-kemal-ataturk

Editörden

Değerli Okuyucularımız,

Geçtiğimiz ay Cumhuriyetimizin kuruluşunu çoşku ile kutlarken Kasım ayında Atamızın ölüm yıldönümünün hüznünü yaşadık.   57 yıllık kısa yaşamına kocaman bir tarihi sığdıran büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü her geçen yıl daha büyük bir saygı ve özlemle anıyoruz.

Turkish Society of Canada bu yıl yine toplumumuzu O’nun manevi huzurunda bir araya getirdi. Değerli konuğumuz Sunay Akın yine katılımcılara unutulmaz bilgiler aktardı. Gönüllülerimiz her zaman olduğu gibi bu etkinliğimizde de büyük bir özveri ile çalıştılar.

Bu sayımızda 10 Kasım etkinliğimiz ile ilgili yazılarımızı bulabileceksiniz. Ayrıca Atamızın yaşamının son günlerini anlatan bir yazımız belki de sizleri o günlere götürecek.

Sn. Sunay Akın ile 10 Kasım töreni provaları sırasında gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti ise sizlerle önümüzdeki sayıda paylaşacağız.

Yeni yıl yaklaşıyor. TSC’nin Türk Toplum Merkezi ile birlikte önceki yıllarda da başarı ile düzenlediği yılbaşı balomuza katılmak için vakit daralıyor. Detayları ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Yine değerli yazarlarımız bu sayımızda farklı konularda sizlerle beraberler.

Sn. İlhami Gökçen bu ay bizlere Harf Devrimini, nedenlerini ve gelişimini kendi akıcı yöntemi içinde anlatıyor.

Sn. Mahir Aydın, bu ay bizlere 20.yüzyıl aydınlanma tarihinin temel taşlarından olan bir kitaptan ve bir ülkeden bahsediyor.  İbretle okunacak bir yazı.

Sn. Uluç Özgüven bizleri yine bildiğimizi sanıp bilmediğimiz mekanlardan birine götürüyor bu sayıda.  Perili Kösk’ün geçmişini ve bugününü öğrenmek isteyenler için özellikle tavsiye ediyoruz.

Sn. Elif Barut ikinci yazısı ile yine bizlerle. Bu yazısında insan olmanın, birarada huzurlu yaşamanın güzelliklerini değerli halk ozanımız Aşık Veysel’in yaşamına dokunarak anlatıyor.

Sn. Asuman Dinçer herzamanki muhteşem lezzetli ve bir o kadar pratik yemek tariflerinden bir yenisini bizlerle paylaşıyor.

Bu sayımızda yeni bir konuk yazarımız var. Sn. Aycan Atabay, geçtiğimiz ay içinde Toronto’da gerçekleştirilen çok keyifli bir etkinlik ile ilgili gözlemlerini bizlerle paylaşıyor.

Yine her sayımızda olduğu gibi şiir köşemiz var. Bu ay Orhan Veli Kanık’ın ölümünün 64. yıldönümü. Onun anısına  çok kısa yaşamının kısa bir öyküsünü ve bir şiirini bu sayımızda sunuyoruz.

Ankara Kitaplığı’nın düzenlediği öykü yarışmasının bu yıl kazananları belli oldu. İlgili haberimizi bu sayımızda bulabilirsiniz.

Turkish Society of Canada bir faaliyet yılını daha tamamladı. 7 Aralık tarihinde yapılacak Genel Kurul toplantısı ile ilgili haberimiz özellikle üyelerimizi yakından ilgilendirecektir.

Ekim sayımızda başladığımız Tarihte Bu Ay köşemizde, Kasım ayı içinde tarihteki olaylardan bir derleme yaptık.

Her zaman olduğu gibi, değerli zamanlarını hiçbir karşılık beklemeden Telve’deki yazıları için ayıran değerli yazarlarımıza, Telve’nin hazırlanmasında ve  etkinliklerimizde görev alan değerli gönüllülerimize ve sistem yöneticimiz sevgili Fulden’e ayrı ayrı gönül dolusu teşekkür ediyoruz.

Keyifle okumanızı diliyoruz.

Saygılarımızla,

Hakan Alpay