IMG_0009

Editörden

Fotoğraf: Yeşim Yörük / Son Şafak Gösterisinden

Değerli Okuyucularımız,

Ekim ve Kasım ayları her zaman iki farklı duyguyu yaşatıyor bizlere. 29 Ekim’de Cumhuriyet’imizin kuruluşunu kutluyoruz, 10 Kasım’da büyük önderimiz, Ata’mızın aramızdan ayrılışını anıyoruz. Söylenecek mutlaka çok şey var ama bu sayımızdaki habelerimiz fazla söze gerek bırakmayacak.

10 Kasım’da yine Isabel Bader Tiyatrosu’nda muhteşem bir etkinlik ile Ata’mızı andık ve aynı zamanda Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı nedeni ile savaşta yaşananları hatırladık, yaşamını kaybeden canlarımızı andık. Yüze yakın Turkish Society of Canada gönüllüsü, Hülya Sayın yönetiminde haftalarca büyük özveri ile hazırladıkları “Son Şafak” adlı gösterilerini sundu. Değerli sanatçımız Sunay Akın bizi Çanakkale Savaşı’nın bilinmeyenlerine götürdü. 600’ü aşkın Türk toplumu üyemizin tamamen doldurduğu tiyatro muhteşem bir güne tanıklık etti.

Bu sayımızda size bu etkinlik haberimizi ve etkinliğimizin görünmeyen kahramanlarının yani gönüllülerimizin hazırlık sürecini anlatan haberimizi sunuyoruz. Ayrıca toplum üyelerimizden gelen mesajları da ayrı bir haber de sizlerle paylaşıyoruz.

Çanakkale Savaşı’nı canlandırdığımız Son Şafak adlı gösterimizin kahramanlarının gerçek hayat hikayelerini Abidin Akkök Telve için derledi. Her satırı ibret dolu.

29 Ekim Cumhuriyet’imizin kuruluşu ile ilgili haberimiz de yine bu sayımızda.

Eylül ayının sonunda, derneğimizin her yıl düzenlediği Bayram yemeğimizde yine toplum üyelerimiz bir araya geldi. Biz de haberini yaptık.

Turkish Society of Canada’nın Olağan Yıllık Genel Kurul toplantısı 6 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. İlgili haberimizi bu sayımızda bulabilirsiniz.

Elif Barut bizi bu sefer masal diyarına taşıyor. Yoksa hayal dünyasına mı? Belki de gerçek dünyaya… Kararı siz verin. Okuduğunuza fazlasıyla değecek.

Anadolu Halk Oyuncuları ve EZGİ grubu yıllık yemek organizasyonlarını gerçekleştirecekler. Toplum üyelerimizi destek olmaya davet ediyoruz.

Toronto’dan Zeynep Oral geçti. Güzel bir sohbet ve doyumsuz anılar dinledik kendisinden. Haberini de sayımıza ekledik.

Tolga Turanlı, yine bizlere iç dekorasyon ile ilgili çok pratik bilgiler veriyor. Ev alacaklar, odasını değiştirecekler için özellikle önerilir.

12 kadın sanatçımız el emeklerini yılbaşı pazarı organizasyonunda sergileyecekler ve satacaklar. Haberimizde detayları bulacaksınız.

Ve tabii ki Asuman Dinçer, bu sefer yapması kolay ama kendisi çok lezzetli görünen bir tarif ile bizlerle, hem de kendi çektiği fotoğraf ile.

Şiir Köşemiz’de bu ay Fazıl Hüsnü Dağlarda konuk oluyor. 7 yıl önce Ekim ayında kaybettiğimiz bu değerli şairimizi sizlere hatırlatmak istedik.

Ve yine bu sayımızın gerşekleşmesi için çalışan başta Fulden Erkan olmak üzere tüm gönüllülerimize kucak dolusu teşekkürler sunuyoruz. Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere…

Kalın sağlıcakla,

Turkish Society of Canada