sonbahar

Editörden

Değerli Okuyucular,

Yazı bitirdik. Tatiller bitti. Ziyaretler tamamlandı. Okullar açıldı. Havalar dönüyor artık. Yine sonbahar. Öğrenci kardeşlerimize okullarında başarılar, çalışanlarımıza da işlerinde kolaylıklar, en önemlisi ülkemize huzur diliyoruz.

Bu sayımızda Canada Günü’nde gerçekleştirdiğimiz Lavanta Bahçeleri gezisi, York Region Polis Teşkilatı tarafından davet edildiğimiz CAPG 2015 etkinliği ve bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz 1982 yılında Ottava’da şehit edilen Yarbay Atilla Altıkat’ı anmak için düzenlediğimiz Run for Peace etkinliğimiz ile ilgili haberleri bulabilirsiniz.

Yeni Toronto Başkonsolosumuz Sn. Erdeniz Şen görevine başladı. Kendisini de sizlere bu sayımızda tanıtmak istedik. Sn. Şen’e çalışmalarında başarılar diliyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı yine Ata’mızı, zaferi kazandıran askerlerimizi ve fedakar halkımızı anarak kutladık. Yazımız bu sayımızda.

Önceki sayımızda Burlington Türk Okulu ile başladığımız ve Kanada’daki dernek ve kurumlarımızı tanıttığımız dizimizin ikinci konuğu Windsor Kafkas Halk Dansları Ekibi. Bu çok başarılı ekibi ve arkasında yatan emek ve özveriyi kendileri ile yaptığımız söyleşide bulacaksınız.

Bilim alanında toplum bireylerimizden güzel haberler almak, bizlerin geleceğe daha da umutla bakması için cesaretlendiriyor. Bu sayımızda Dr. Kevser Aktaş ile kendisi ve Queen’s Üniversitesi’ndeki çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Sizlerin de keyif alacağınızı düşünüyoruz.

Elif Barut yine güzel bir yazısı ile bizlerle. Eminim hepiniz kendinizden bir parça bulacaksınız ve gülümseyeceksiniz.

Bu yıl gerçekleştirdiğimiz Special Olympics etkinliğinin gönüllülerinden Aleyna, okulunda arkadaşlarına ve öğretmenine yaptıklarını anlatmıştı. Haberimiz bu küçük gönüllümüz ile ilgili.

Bir başka gönüllümüz de Toronto’da bir göçmen öğrenci olarak yaşamak ile ilgili görüşlerini aktarıyor. Yasemin Sayın’ın yazısı ve gözlemleri ilginizi çekecektir.

Geleneksel Bayram yemeğimizi 26 Eylül’de yapıyoruz. Haberimiz bu sayımızda.

Bu yıl Toronto Uluslararası Film Festivali’nde bir de Türk filmleri bölümü var. Turks@TIFF adlı bu organizasyon hakkında bir haberimiz var. Özellikle sinema meraklıları için tavsiye ediyoruz.

Şiir köşemizde ise ölümünün yüzüncü yılında Tevfik Fikret’i anıyoruz.

Ve son olarak 1 Kasım seçimleri. Kanada’da oy verme zamanı ve yöntemi ile ilgili haberimizi de bu sayımıza koyduk.

Hepinize keyifli bir sonbahar geçirmenizi diliyoruz.

Kalın sağlıcakla.

Hakan Alpay