emre dodanli 1

Emre Dodanli ile Söyleşi

Emre Dodanli çok yetenekli bir sporcumuz. Henüz 12 yaşinda. Ama başarıları yaşının çok ilerisinde. Sizlere bu sayımızda kendisi ile yaptığımız söyleşiyi aktarıyoruz:

Emre, bize öncelikle kendini kısaca tanıtır mısın? Kaş yaşındasın? Nerede okuyorsun?

Ailem 2004 yılında Kanada’ya göçmen olarak geldiğinde 1.5 yaşındaydım. İngilizce’yi ve Türkçe’yi Kanada’da konuşmaya başladım. Doğa ile ilgili konulara merakım var, özellikle kaya ve taşları her gördüğüm yerde incelemeyi seviyorum. Ayrıca çesitli yerlerden topladığım bir taş kolleksiyonum var. Müzik dinlemeyi seviyorum, gitar ve saksafon çalıyorum. 12 yaşındayım. Milton/Ontario’da W.I. Dick Middle School’da 7. sınıftayım. Bu okulda benim gibi yoğun olarak spor, müzik ve sanatla uğraşan çocuklar için özel sınıflar var. Okula sabah 8.00 de başlıyorum, okuldan çıkış zamanı antreman saatine göre değişiyor. Haftada üç gün 12.30’da, iki gün 13.00’de çıkıyorum.

Söyleşimizin asıl konusuna geçmeden önce, birazda derslerinden konuşalım. En çok hangi dersleri seviyorsun? Sevmediğin dersler var mı?

Sevmediğim ders yok, ama en çok fen dersini seviyorum. Ayrıca matematik ve müzik derslerini de seviyorum. Notlarım çoğunlukla B+ ve A-. Fen ve matematik öğretmenim benim gibi sporla yoğun uğraşan çocukların derslerde daha başarılı olduğunu söylüyor. Ben beşinci sınıftayken (o zaman biz Mississauga’da oturuyorduk), beden eğitimi öğretmenim karnemde B+ not verdi. Sonra, o yıl Ontario üçüncüsü olduğumu öğrenince çok utanmıştı.

Bizler seni çok yetenekli ve başarılı bir cimnastik sporcusu olarak tanıyoruz. Bize bu spordaki geçmişini anlatabilir misin? Ne zaman başladın? Neden cimnastik sporunu seçtin?

Artistik Cimnastik sporuna 5.5 yaşında başladım. Çok küçük olduğum için ailemin kararıydı. Aslında şöyle oldu, ben Toronto Owen Public School’un ana okulundayken,  oyun sırasında bir öğretmenim benim çok hareketli, esnek ve kuvvetli olduğumu babama söylemiş ve benim artistik cimnastik yapmamı tavsiye etmiş. Babamda araştırmış civarda en iyi kulübün East York Gymnastics olduğunu bulmuş. Aileler çocukları genellikle haftada 2-3 saat ile cimnastiğe başlatır, ama ben 6 saat ile başladım. Bir, iki ay sonra baş antrenör Slava babamı arayıp yarışmacı kategorisinde kendi gurubuna almak istediğini söylemiş. Sonra ben cimnastiği çok sevdim, birde ben yapmayı istediğim birşeyden hiç vazgeçmem. Birinci sınıftayken French Immersion sınıfındaydım ve Fransızca’dan çok büyük sorun yaşıyordum. Ama öğrenmek için gösterdiğim çabadan dolayı yıl sonunda ‘Perseverance’ ödülü aldım. Haftada altı gün 25 ile 30 saat arası cimnastik yapıyorum. Öğrendikçe bu sporu daha çok seviyorum, çünkü hız, kuvvet, esneklik, refleks  ve çabuk düşünme gibi birçok  şey bu sporun içinde var.

emre dodanli 7 emre dodanli 6 emre dodanli 5 emre dodanli 2

Geçmiş başarılarını da anlatır mısın?

Haziran 2010 ve Haziran 2011’de iki kez Cimnastik Enerji (St. Catharines-Ontario) ve Şubat 2011’de Durham Cimnastik(Ajax-Ontario) yarışmalarına katıldım. Bu yarışmalarda 3 birincilik, 2 ikincilik, üçüncülük, 4 dördüncülük, beşincilik, altıncılık, yedincilik ve 2 sekizincilik aldım.
2012 yılında Eyalet 1. seviyesinde 3 eleme ve eyalet finalinde yarıştım, 4 ikincilik, 2 üçüncülük, dördüncülük, beşincilik, 2 altıncılık, yedincilik ve sekizincilik aldım.
2013 yılında Eyalet 2. seviyesinde iki eyalet elemesinde ve eyalet finalinde yarıştım ve 5 altın, 8 gümüş, 4 bronz madalya alarak finallerde toplamda Ontario üçüncüsü oldum.
2014 yılında Ulusal Elit 3 seviyesinde katıldığım 3 eyalet elemesi ve eyelet finalinde toplamda bütün yarışmalarda birinci oldum ve 21 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalya alarak Ontario Şampiyonu oldum.
Haziran 2014’te katıldığım Kulüplerarası Türkiye Şampiyonasında 11-13 yaş gurubunda toplamda üçüncü ve Eylül ayında Uluslararası Boğaziçi Turnuvasında yer aletinde birinci oldum.
2015 yılında Ulusal Elit 4 seviyesinde katıldığım Kanada Kış Oyunları elemelerinde toplamda üçüncü, üç Ontario Kupasının birinde üçüncü, ikisinde dördüncü ve son olarakta Ontario Şampiyonasında toplamda dördüncü oldum ve dört gümüş ve beş bronz madalya kazandım.
Önünde yoğun bir yarışma döneminin olduğunu biliyoruz. Türkiye’de önemli yarışmalara katılacaksın. Bu yarışmaları bizlerle paylaşır mısın?

Kanada’da bu sezon yarışmalarım tamamlandı.

Türkiye’de ise;

16 Mayıs Bolu’da Okullararası Türkiye Şampiyonası (kategori dışı milli değerlendirme için yarışacağım)

27-29 Haziran Bolu’da Murat Canbaş Uluslararası Turnuvası

28-30 Ağustos Mersin’de Ferdi Artistik Cimnastik Türkiye Şampiyonası

11-13 Eylül İstanbul’da Uluslararası Boğaziçi Turnuvası

Bu yarışmalarda kendine koyduğun bir hedef var mı? Bir gün seni Türkiye veya Kanada milli takımında görebilecek miyiz?

Ben her yarışmaya en iyisini yapmak için giriyorum. Bu yıl Ontario’da gurubumda benim kadar iyi üç cimnastikçi daha var, hepside benim kulübümde ve bu gurupta ikinci seneleri, benim ilk senem. Her yarışmada biz ilk dört dereceyi alıyoruz. Cok iddialı konuşmayı sevmiyorum ama herkes benim çok çalıştığımın ve geliştiğimin farkında. Geçen yıl Türkiye’de milli oldum ve Uluslararası Boğaziçi Turnuvası’nda Türkiye’yi temsil ettim, sanırım bu yıl da milli olacağım. Ayrıca geçen yıl Ağustos ayında Kanada milli takım kampına katıldım. Büyükler kategorisinde milli olup olamayacağımı soruyorsanız, bunun için konuşmak çok erken beş yıl içinde neler olur bilemeyiz. Normal şartlarda her iki ülke takımında da milli olabilecek seviyede olduğumu düşünüyorum.

Çalışmalarında Kanada’da federal veya eyalet düzeyinde herhangi bir destek alabiliyor musun? Türkiye’de destek bulabiliyor musun? Türkiye Jimnastik Federasyonu’nun yaklaşımı nasıl?

Kanada’da 14 yaşından önce federal düzeyde milli sporcu desteği almak mümkün değil, o da sadece yarışma giysileri ve bazı yarışma masrafları. Halbuki bütün Avrupa ülkelerinde 12 yaş altı ve 14 yaş altı diye guruplar var ve milli program dahilinde destekleniyorlar. Örneğin ben bir doğu Avrupa ülkesinde cimnastik yapsaydım, özel programa alınırdım. Ontario eyaletinin ise hiç desteği olmuyor. Ontario adına yarışacaksın diyorlar, ama yarışma kıyafetleri dahil herseyi kendi cebinden ödemen gerekiyor. Ontario içi yarışmalara katılmak için bile ücret ödüyoruz. Türkiye’de geçen yıl katıldığım iki yarışma için Türk Hava Yolları sponsor oldu ve uçak biletlerimizi ücretsiz verdi. Bu yıl da Toronto Başkonsolosumuz Ali Rıza Güney Bey’in desteği ile yanlızca benim olmak üzere kaç kez Türkiye’ye gidersem, tüm biletlerimi verecekler. Uluslararası yarışmalar için Türkiye Cimnastik Federasyonu her yıl iki takım eşofman, ayakkabı, çanta, yarışma kıyafeti ve diğer ihtiyaçları veriyor. Yurt içi yarışmalarda ilk altı dereceye girenlere yol harçlığı ve uluslararası yarışmalarda yine yolluk ve ödül var.

Başarılarını daha da ileriye götürmek, hedeflerine ulaşabilmek için nelere gereksinim duyuyorsun? Seni zorlayan unsurlar neler? Aynı zamanda bu sporun güzelliklerinden de bahseder misin?

Cimnastik görerek öğrenilen bir spor, kendimi geliştirmem için başka iyi sporcularla birlikte çalışmam yaralı oluyor. Bunun içinde uluslararası kamplar çok yararlı, tabii bunların hepsi masraf, küçük yaşta destek az ama atletin gelişimi de bu yaşlarda oluyor. Artistik cimnastikte erkeklerde 6 alet var, bazı cimnastikçiler yanlız bir yada iki alette uzmanlaşıyorlar, bazıları ise bütün aletlerde yarışıyor. Bunlara All-arounder deniyor, ben All-arounder olmak istiyorum, tabii buda daha çok çalışma ve tecrübe gerektiriyor. Cimnastik sporunun en güzel tarafı arkadaşlık ve yardımlaşmayı geliştirmesi, ferdi bir spor olmasına rağmen antreman ve yarışmalarda bütün atletler birbirine yardım ediyor bende bunu çok seviyorum.

Senin yaşında, spora merak duyan kardeşlerine neler önereceksin?

Ben sadece spor değil her dalda başarı için bıkmadan, yılmadan çok çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Herşey hedefinizin ne olduğuna bağlı, eğer çok büyük hedefleriniz varsa diğer bazı şeylerden vazgeçmeniz gerekiyor. Herşey bir arada olsun isterseniz bir dalda yüksek başarı kazanmak zor.

Sevgili Emre, bizlerle bu bilgileri paylaştığın için sana çok teşekkür ediyoruz. Çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Bende çok teşekkür ederim.

Not: Türk Dil Kurumu eski ‘Jimnastik’ sözcüğünü ‘Cimnastik’ olarak değiştirdi. Bu nedenle cevaplarda yeni sözcük yer alıyor.