IMG_2241_M

Erkan Gürsoy ile Dünyanın Çatısına Yolculuk

1993-1995 yılları arasında kendi yaptığı Barış adlı yelkenli teknesi ile dünya turunu tamamlayan denizcimiz Sn. Erkan Gürsoy’dan bir mesaj var. Bu günlerde yine kendi yaptığı Altan Girl adlı teknesi ile Alaska açıklarında yol almaya devam ediyor. Bu sefer hedef, Kuzey Buz Denizi.

 

Kanada’dan Selamlar,

Eskiden bir girişimin başarısı söz konusu olduğunda TÜRKİYE’DE OLMAZ deyimi kullanılır idi. Aradan geçen 30-40 sene içerisinde bu deyim, hayata uyumlu değişmiş: bize özgü, bir olumsuz daha eklenerek, olumlu, olumsuz, her alanı kapsayan,  TÜRKİYE’DE OLMAZ OLMAZ olmuş.

Bizim geçen seneki Dünyanın Çatısına Yolculuk girişimi bunu kanıtladı. Türkiye’de oluyor. Naviga Magazin’de Tuba Noyan’in bu başlık altındaki yazısı; Milliyet Gazetesi’nde çıkan Gökhan Karakaş’ın yazısı; Nefin Dinç’in film yönetmenliğini üstlenmesi, bu yoldaki emekleriyle bir sponsor bulması; Şahi Gürün ve arkadaşı Emek’in Alaska’ya gelip bana katılmaları hep Türkiye’de oldu.

Denizde yolculuk; yapanlar bilir, çok değişkenli bir durumdur. Bizim girişimimizdeki en önemli değişken zaman oluyor, çünkü yolculuğun bir sezonda tamamlanması lazım. Arktika’da kış geçirecek donanımımız yok. En geç ağustos ortalarında Atlantik tarafında olmamız gerekiyor ki Türkiye’ye yolculuğa devam edebilelim. Geçen sene erken başlamamıza rağmen gittiğimiz yerlerde beklemekten dolayı çok zaman geçti.

Bu sene ben doğrudan kuzeye gidiyorum. Yolculuğun gidişatı bu adresten izlenebilir:
https://share.delorme.com/erkangursoy
E-posta:  gursoysail@gmail.com

Kuzeybatı Geçiti’nin gelecekte Panama Kanalı’ndan daha önemli bir deniz yolu olma durumu var. Birçok milletler halihazırda bu yolculuğu yaptı. Mesela Croatia (Hırvatlar) 1995 yılında, ben ilk yolculuğumdan döndüğüm sıralarda geçişlerini tamamlamışlardı. Balkan savaşı yıllarında tekneyi halkın yardımı ile yapmışlar, tayfa olarak belli alanlarda becerileri olan çeşitli kişiler katılmış. Yolculuk başlarken savaş bitmiş ve başarıları yeni doğan milletin moraline çok olumlu katkılar yapmış.

Bizim bu girişimimizin de bir Türk girişimi olmasında ve bunun hepimizce paylaşılmasında yarar var. Milletimiz tarafından daha fazla özümseneceğini zannediyorum. Bu alanda becerileri ile katkıda bulunabilecek profesyonel arkadaşların önerilerine açığım.
Saygılarımla

Erkan Gürsoy