Calculator

Gitmek mi zor kalmak mi….

Kanada’ya gelmenin ne kadar güç olduğunu hepimiz biliyoruz, peki gitmenin o kadar kolay olmadığını biliyor muyuz? Bu ayki konumuz o olacak. Kısaca neleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini bir hatırlayalım.

Geri dönüşte ilk tespit edilecek nokta, bu dönüşün kesin dönüş olup olmadığıdır. Yani dönüş, geri dönüsü olmayan bir yol olmalıdır. Gayet tabi vatandaşlık hakkını alan kişiler, birkaç yıl sonra tekrar gelmek isterlerse kimse onlara engel olmaz an-cak burada geri dönüş kararının alındığı tarihteki niyet çok önemli-dir.

Kesin dönüş yapmak isteyen bir kişi ne yapar? Öncelikle evini, arabasını, eşyalarını satar, banka hesaplarını kapatır, sürücü belgesini iptal ettirir, yani ilerde kendisinden yıllık aidat ödenmesini talep etmeyecekleri her turlu şeyi iptal eder. İşte bunları yapan kişinin niyeti kesin dönüş niyetidir. Yapılmadığında kişinin emin olmadığı ve hala burada vergi yükümlüsü olabileceği dü-şünülür.

Kesin dönüş yapan aileler bazı haklarını kaybederler. Bunlar:

  • Canada Child Tax Benefit (Çocuk maaşı)
  • Child Disability Benefit (Engelli çocuklara ödenen maaş)
  • Universal Child Care Benefit ( 6 yaş altı çocuklara ödenen aylık $100.00)
  • GST/HST Benefit (3 aylık dö-nemlerde ödenen vergi iadeleri)

Bu ailelerin dönüş tarihlerini vergi dairesine bildirmeleri önemle üzerinde duracağınız bir başka konudur.

Eğer geçmiş dönemlerde Home Buyers Plan (RRSP planından ev alımı için çekilen ve her yıl plana geri koyulması gereken fon) veya Lifelong Learning Plan (Eğitim giderlerini karşılamak için RRSP’den çekilen ve yine geri ödenmesi gere-ken fonlar) gibi vergi planlaması programlarına katılan kişiler ve hala ödenmesi gereken bakiyesi olanlar bu bakiyeyi kanunda belirtilen 60 gün içinde ya yerine koymalı veya ilk beyanda gelir beyan edip vergisini ödemelidirler.

Geri dönüşten sonra Kanada’da vergi beyanında bulunma yükümlülüğü sona erer ancak Kanada‘da elde edilen:

  • Yatırımlardan elde edilen gelirler
  • Kira gelirleri
  • Emeklilik maaşları
  • RRSP veya RRIF’den elde edilecek gelirler

gibi gelirler “Non-Resident Tax” dediğimiz 25%’lik bir vergiye tabidir. Bu vergi Türkiye ile yapılan kabul edilen son vergilendirme anlaşması ile faiz gelirlerinde 15%’e indirilmiştir. Son değişikliklerle açılabilecek Vergi dışı tasarruf hesaplarında biriken paralar için kazanılan faiz vergi dışı kalmaya devam edecek ancak bu hesaplara herhangi bir ekleme yapılamayacaktır.

Bunun dışında Kanada’yı terkeden kişiler, aşağıda listesini verdiklerimin dışında ve piyasa değeri $25,000.00’in üzerinde olan malvarlıklarını bir formla vergi dairesi-ne bildirmek yükümlülüğündedir:

Nakit para, Emeklilik planları, RRSP planları, RRIF planları, Özel emeklilik veya kar payı fon-larının bulunduğu planlar,

Kanada’ya göç ettiklerinde beyan ettikleri yurt dışında bulunan veya Kanada’da bulundukları süre içersinde miras yoluyla elde ettikleri veya eğer 60 ayla 10 yıl arasında Kanada’da vergi yükümlüsü olup da vergiye tabi olmayan taşınmazı bulunanlar,

Kişisel eşya olarak tabir ettiğimiz ve piyasa değeri $10,000’in altında olan eşyalar.

Bu form vergi dairesine gönderilen vergi bildirim formuyla birlikte gönderilecektir. Gönderilmediği takdirde gecikilen her gün için $25.00 olmak üzere, maksimum $2,500 cezası vardır.

Akla gelecek bir soru kesin dönüş yapılmaması ve tüm bağların kesilmemesi durumunda ne olacağıdır. Bu durumda her vergi yükümlüsünün yapacağı gibi her yıl bildirimde bulunulacak ve dünya üzerinde kazanılan bütün gelirler bu bildirimde vergilendirilecektir. Eğer halihazırda bu gelirler için dış ülkelerde ver-gi ödenmişse, bu vergi “Foreign Tax Credit” olarak bildirimde indi-rilecektir.

Son olarak üzerinde durmak istediğim, dönüşün kesin olup olmadığına karar veremeyecek kişilerin ne yapması gerektiğidir. Bu durumda yapılacak en doğru şey, vergi daire-sine NR73 formunun doldurulup verilmesidir. Burada sorulara veri-lecek yanıtlardan vergi dairesi bu kişilerin durumunu tespit edecek, ve bunu yazılı olarak bildirecektir, böylece ilerde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Yazıma son vermeden önce kesin dönüş yapanların konuya önem vermelerini ısrarla önermek isterim, geçmişte kuralları uygulamayıp, daha sonra cezasını çeken çok kişi-ler tanıdım. Konu hassas olduğundan dönme kararı alındığında, bir danışmana danışmak sizi ilerde birçok baş ağrısından kurtaracaktır.

Herkese bol kazançlı, az vergili günler dileklerimle.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı yazarın konuyla ilgili kişisel derlemeleri ve genel görüşleri/yorumları olup, tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısının bir bölümü, alıntılanan köşe yazısına aktif link verilerek kullanılabilir.