Living After

İç Tasarım Önerileri

Tüm Telve takipçilerine selamlar,

Bir önceki yazımda sizlere tasarımın bir lüks olmadığını, bir ihtiyaç unsuru olduğunu tarihten günümüze örnekler vererek anlatmaya çalıştım.

Söz konusu tasarım olduğunda bir mekanı yaşanılır kılan onlarca unsurdan bahsedebiliriz. Şüphesiz ki her biri, tek tek ve bir bütün olarak büyük bir öneme sahip. Sade bir mum veya bir çicek mekana büyük farklılık katabilir. Her bir birleştirici unsurla ilgili onlarca sayfa yazılabilir. Ancak size, kısa ve sade bir dilde bilgiler vermeye çalışacagım.

Mekana konuçlandırdıgımız her bir parça, mekanın enerjisini değistirir ki bu da doğrudan veya dolaylı olarak kişinin ruh halini aktif bir şekilde etkiler. Bu mekanın üçüncü boyutuyla alakalıdır. Bu ay sizlerle renkleri konuşacağız. (Fotoğraflar aynı mekanın tasarım öncesi ve sonrası halini göstermektedir)

Livingroom before

Living After

Unutmayınız ki yanlış renk yoktur.

Kötü renk hiç yoktur!

Doğanın bize sunduğu her renk ayrı bir anlam ve güzellik içerir. Yanlış mekana seçilen yanlış renklerden ve yanlış kombinasyonlardan doğan hatalar vardır. Müşterilerimde gördüğüm en büyük hata sevdikleri renkleri mekanın duvar renklendirmeleri için kullanmaları.

Evinizin ya da ofisinizin duvarları mekanın cildi, teni gibidir. Tipki insan bedeni gibi.

Bir kaç örnekle sadelestirmek gerekirse;

En sevdiğiniz rengin mor olduğunu düşünelim:

Mor rengini çok sevdiğiniz için, mor bir pantolon ve üzerine mor bir gömlek giyip, bu kombinasyonu mor aksesuarlarla bütünleştirdiğinizi düşünün. Ya da sırf bu yüzden saçlarınızı bu renge boyadığınızı hayal edin.

Gözünüzün önüne nasıl bir resim geldi?

Hemen hiç birimiz bu hataları yapmayız ancak ne yazik ki konu mekan tasarımına gelince aynı şeyi söyleyemeyiz. Eğer profesyonel bir tasarımcı ile çalışamayacaksanız, sizlere tavsiyem karakteristik renklerden uzak durmanız. Çünkü bu renkler çok güçlü ve hata yapma riski yüksek renklerdir. Duvar rengi seçerken mekanın konumu, pencere büyüklükleri, tavan yüksekliği ve bunun gibi bir çok unsuru göz önüne almamız lazım. Eğer eviniz güneye bakıyor, tavan yüksekliğiniz 9’ ve üzeri ise ve yeterli büyüklükte camlara sahipseniz biraz daha koyu renkleri seçme olasılığınız var. Ancak ben bu durumda bile duvarları mümkün olduğunca doğal ve açık renklere boyamanın en doğru tercih olduğunu düşünüyorum. Sevdiğiniz renkleri mekana koyacağınız yastık, resim, çicek ve mum gibi aksesuarlarda kullanabilirsiniz.

Son derece önemli ve oldukça detay barındıran bu konuya önümüzdeki sayıda devam edeceğiz. Sorularınız için bana, Telve aracılığı ile ya da e-posta atarak ulaşabilirsiniz.

Tolga Turanlı

 

Tolga Turanlı, İstanbul’da  Feres Ajans altında tekstil firmalarına image maker, graphic design ve cataloguedesign hizmeti veren bir firmanın kurucusudur. 2008 yılından itibaren Toronto’da yasamaktadır. Tasarım egitimini tamamlaması ile birlikte Design Plus firmasını kurmustur. 2010 yılından bugüne profesyonel anlamda interior design, consulting, management ve constraction hizmeti sunmaktadır.