tolga

İç Tasarım Önerileri

Tüm Telve takipçilerine selamlar;

Bu ayki yazımda da yine renkler hakkında konuşmaya devam edecegiz. Bir önceki yazımda duvar rengini seçerken mümkün olduğunca açık ve doğal tonlar tercih etmenizi önermiştim.

Hiç bir şey, bir mekanı yeni boyanmış bir duvar rengi kadar değistiremez. Bu değisiklik iyi ve kötü sonuçlu olabilir. Katalog da beğendiginiz bir renk, uygulama sonunda hayal ettiğinizden bambaşka sonuçlar doğurabilir. Bu seçtiginiz rengin yanlış olmasından kaynaklanmaz. Önceden de belirttiğim gibi yanlış ve kötü renk yoktur. Bu sonuç seçtiğiniz rengin mekana uygunluğu ile alakalıdır.

Genç ve başarılı bir çift olan müşterilerim Bora Bora adalarına yaptıkları seyahat sonunda her sabah gördükleri okyanusun turkuaz renginden çok etkileniyorlar. Toronto’ya varır varmaz yatak odalarının duvarlarını bu renge boyamayı kararlaştırıyorlar. İlk seçtikleri boyada hata yaptıklarını düşünüp tam 3 kez odayı birbirinden farklı tonlarda turkuaz rengine boyuyorlar. Son denemeleri de hüsranla sonuçlanınca mevcut şekilde bırakıp, sevmedikleri renkle yaşamak zorunda kalıyorlar.

Bir yıl boyunca bu güçlü ve çarpıcı renkle yaşadıktan sonra evlerini markete çıkartma kararı alıyorlar. O aşamada devreye girip yatak odasının renginin değişmesi gerektiğini aksi halde markette istedikleri maksimum fiyatı almakta zorlanacaklarını anlatıp odayı tamamen tekrar boyamak gerektiğine ikna ettim.

Tüm duvarları Fildişi Sahilleri’nden etkilenerek fildişi rengine boyadık. Tüm bedding setini de yine krem tonlarında seçtik. Yatak uzerine turkuaz yastıklar, yere $99’a turkuaz bir halı koyduk. Tanesini $9.99’a aldığım 3 adet beyaz rafı duvara monte edip turkuaz tonlarda mumlar ve küçük çiçekler yerleştirdik.

Son olarak yatak başınınn ucuna hoş bir deniz manzarası astık. Tüm bu işlem sadece bir tüm günümüzü aldı. Küçük bir bütçe ile adeta harikalar yarattık. Müsterim eve gelip odanın kapısını açtığında bana; aklında olanın aslında bu olduğunu ancak etkilendikleri rengi yanlış materyalde kullandıkları için başarısız olduklarını itiraf etti.

Doğru temayı bulmak ve etkilendiğiniz bu komposizyon icin ihtiyacınız olan materyalleri bilmeniz yeterli değil. Dizayn fikirleri hayale odaklı değil, mekana odaklı olduğunda güzel sonuclar verir.

Bazen doğru ve güzel fikirler ufak hatalarla hüsrana sebep olabilir. Müşterilerim 3 ayrı renk için toplamda 6 gallon boya aldılar. Harcadıkları zaman, enerji ve para hiçbir işe yaramadı. Bu ve benzeri hataları yapmamak için mutlaka bir uzmandan yardım almak en iyisi. Eğer bütçeniz buna elvermiyorsa, işe başlamadan önce detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm.

Tüm sorularınız için bana Telve aracılığı ile ulaşabilir, ya da tolgaturanli@yahoo.com adresine yazabilirsiniz.

Teşekkürler.

Tolga Turanlı

Tolga Turanlı, İstanbul’da  Feres Ajans altında tekstil firmalarına image maker, graphic design ve catalogue design hizmeti veren bir firmanın kurucusudur. 2008 yılından itibaren Toronto’da yasamaktadır. Tasarım egitimini tamamlaması ile birlikte Design Plus firmasını kurmustur. 2010 yılından bugüne profesyonel anlamda interior design, consulting, management ve constraction hizmeti sunmaktadır.