After 2

İÇ TASARIM ÖNERİLERİ

Tüm Telve takipçilerine selamlar;

Son iki yazımda sizlere renkler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu ay yine müşterilerimin en çok yaptığı hatalardan biri üzerinde durmak istiyorum; “Mobilya alımı”.

Mobilya seçimi çok fazla detay barındıran, titiz bir çalışma, zaman ve özen gösterilmesi gereken bir iş. Ziyaret ettiğiniz bir mekandan yada gördüğünüz bir resimden etkilenerek mobilya alımlarını yapamazsınız. Daha öncede belirttiğim gibi dizayn fikirleri hayale odaklı değil mekana odaklı olduğunda güzel sonuçlar verir.

Bir müşterim mobilya alımını satın alınan evin kapanış gününden önce yapmaya karar verir. Elinde, resim yada ölçü bulunmamaktadır. Sectional koltuk da dediğimiz genelde “L” ya da bazen “U” şeklinde satılan koltuk hayalini gerçekleştirmek üzere alışverişe başlar. Sectional koltuklar 3’lu koltuklara göre çok daha komforlu,rahattır. Ancak şekli itibari ile her eve uygun olmaz. Müşterim beğendiği koltuğun siparişini verir, ödemeyi yapar ve koltuk evin kapanış gününün ertesinde eve teslim edilir.

Ancak salonun lay out u (duvar yapısı) koltuğu yerleştirmeye uygun olmadığından koltuğu salonun kapı eşiğini de kapatacak şekilde konuçlandırmak zorunda kalırlar. Bu tarz büyük mobilyalarda iade söz konusu olmadığından uzun yıllar bu koltukla yaşamak zorunda kaldılar.

Bu ve benzeri örnekleri yüzlerle açıklayabilirim.

Mobilya alımı yaparken hayallerimizi bir kenara bırakmalı ve duygusal davranmamalıyız. Bu satın alım yaparken bizi kısıtlayan ya da özgürlüğümüzü engelleyen bir unsur olmaz. Lay out un bize izin verdiği sınırlar içerisinde oldukca özgürüz. Her mekan duvar yapısı, büyüklüğü ve şekli itibari ile bize yüzlerce farklı temalar oluşturacak imkani verir.

Satın alıma başlamadan önce her odanın bir kaç farklı açıdan resmini çekmeniz, detaylı bir ölçü cetveli çıkartmanız gerekir. Hatta, pencere yükseklikleri, giriş kapısı açıklığı, merdiven tavan yükseklikleri gibi ölçülerede dikkat etmenizde fayda var. Satın aldığınız mobilyalar konuçlandırmak istediğiniz mekana ölçü itibari ile uysa bile evin giriş kapısından yahut üst kata çıkarmak için kullanmak zorunda olduğunuz merdiven boşluğundan geçemeyebilir.

Before 2 After 2

Öncesi ve Sonrası

Önümüzdeki ay, Ontario da mobilya alımı yaparken dikkat etmeniz gereken bilgilere yer vereceğim. Ve bu yazı dizimi tema seçimlerini nasıl yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiği ile alakalı bilgiler vererek bitireceğim.

Before 1 After 1

Öncesi ve Sonrası

Mobilya satın alımı masraflı ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Yapacağınız ufak hatalar size pahalıya mal olabilir. Bir uzmandan yardım almak işinizi hafifletecek, size zaman kazandıracak ve hayalinizdeki eve sahip olmanızı sağlayacaktır. Furnishing & Staging diye adlandırılan bu iş hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bana Telve aracılığı ile yada direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler.

Tolga Turanlı

Tolga Turanlı, İstanbul’da  Feres Ajans altında tekstil firmalarına image maker, graphic design ve catalogue design hizmeti veren bir firmanın kurucusudur. 2008 yılından itibaren Toronto’da yasamaktadır. Tasarım egitimini tamamlaması ile birlikte Design Plus firmasını kurmustur. 2010 yılından bugüne profesyonel anlamda interior design, consulting, management ve constraction hizmeti sunmaktadır.