familyroom4 (Medium)

İç Tasarım Önerileri

Tüm Telve takipçilerine selamlar.

Bir önceki yazımın devamı olarak bu ay sizlere mobilya alımında dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi vermeye devam edeceğim. Öncelikle Toronto marketi hakkında bilmeniz gereken bir kaç önemli konuyu aktarmak istiyorum. Müşterilerim genelde yeni evlerine taşındıkları zaman yada sahip oldukları evde değişiklik yapmak istediklerinde tüm satın alım işinin mümkün olan en kısa zamanda hallolmasını hayal ediyorlar.

Toronto marketi Türkiye de alışık olduğumuz satın alım özelliklerinden çok daha farklı detaylar barındırıyor. Her hangi bir mağazada beğendiğiniz bir ürün ortalama 4 ile 8 hafta arası eve teslim süresini içerir. Büyük mağazalarda gördüğünüz koltuklar, in-stock ürünü değilse bu süreyi göz önünde bulundurun. Bu mağazalarda gördüğünüz tüm koltuklar kumaş seçenekleri itibari ile size yüzlerce dizayn ve renk imkanı sunar. Mağaza içinde sergilenen döşemelik ürünlerin hemen hepsinde istediğiniz kumaş ve renk seçimini yapabilir seçtiğiniz kumaştan daha fazla sipariş vererek perde ve ekstra yastık yaptırabilirsiniz. Çoğunlukla yerleşkede gördüğünüz koltukların kumaş değişimi fiyatı değiştirmez. Ancak eve teslim süresini daha ileri bir tarihe atar.

High-end dediğimiz mağazalarda (Elte, Decorium, Union, Baltimore, Zilli, Avenue Road gibi luks mağazalar) ortalama koltuk fiyatları $2,000 ile $15,000 arası değişmektedir.

Hayalinizdeki koltuğu buldunuz ve bu koltuk bütçenizin çok üstünde bir fiyata sahip ise telefonunuzla resmini çekip ölçülerini not alıp rahatlıkla bulabileceğiniz her hangi bir marangoz ve döşemeciye bu koltuğun aynısını çok daha uygun bir fiyata yaptırabilirsiniz. Bu işlem için önce kumaşçılara gidip kumaş seçimini yapmanız gerekir. Ortalama 3’lü bir koltuk için 17 ile 22 yard kumaş almanız gerekir. Custom made dediğimiz özel yapım koltukların minder yumuşaklığını, ölçülerini arzunuza göre ayarlayabilirsiniz. Böyle bir işlem yaklaşık 3 hafta sürer. Bu iş için bütçenizi ortalama $2,500 olarak ayarlıyabilirsiniz.

Bir başka önemli unsur ise mobilya garantisi. Beyaz eşya garantisi gibi mobilyalarınızı da ekstra ücret ödeyerek sigortalayabilirsiniz. 3’lü bir koltuk için ortalama ödemeniz gerek garanti ücreti 5 yıl için $150 plus tax. Bu hizmeti almanızı tavsiye ederim. Zira, bu ödemeyi yaptığınızda 5 yıl içinde koltuğunuz 2 kez ücretsiz temizleniyor, herhangi bir yaralanmada ücretsiz tamir ediliyor yahut yenisi ile 1 kez değiştiriyor. Garanti paketleri mağazaya ve aldığınız pakete göre değişiklik gösterir. Satın alım yapmadan önce detaylı bilgileri satıcılardan edinebilirsiniz.

Ne yazık ki Toronto mobilya marketi, şehrin hatta tüm GTA bölgesinin etrafına yayılmış durumdadır. Yoğun oranda mobilya mağazalarının konuçlandığı bölgeler de yine sınırlı sayıda mağaza içerir. Istanbul’da alıştığımız Modoko ve benzeri bölgeler Toronto’da mevcut değil. Işinizi kolaylaştıracak bir kaç bölgeyi bilmekte fayda var.

1- King East bölgesi. Yonge Street’in doğusundan itibaren King Street üzerinde aralıklı olarak mobilyacılar bulunur. Bu bölgedeki mağazaları gezmek için yarim gününüzü ayırmanız gerekir.

2- Queen West bölgesi. Spadina’nın batısından itibaren Duffreen’e kadar Queen üzerinde bulunan mağazalar daha çok condo yada modern ev mobilyaları bulundurur. Urban life style sevenler için çok farklı ürünleri irili ufaklı bu mağazalarda bulabilirsiniz.

3- Castlefield & Caledonia bölgesi. Bu dört yol etrafında daha çok High End mağazalar bulunur. Müstakil evler için klasik, antik ya da contemporary seçenekleri ile dolu onlarca mağazayı bu bölge ve etrafında rahatlıkla bulabilirsiniz. Mobilya alişverişi için öncelikle bu üç bölgeden başlamanızda yarar var.

Living Before Önce familyroom1 (Medium) Sonra

Bir sonraki ay yine bu konu hakkında farklı bilgiler vererek bu konumuzu sonlandıracagım.

Mobilya alımlarınızda bir designer ile çalışmanız size satın alımlarda indirim kolaylıgı saglar. Toronto’da bulunan magazaların hemen hepsinde designer programları bulunmaktadır. Sadece designerlara özel % 15 ile 25 arası indirimlerden faydalanabilirsiniz. Satın alımlarınızı yapmadan önce bir uzmandan fikir almanızı öneririm.

Soru ve görüşleriniz için bana Telve aracılığı ile yada özel olarak ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler.

Tolga Turanlı

tolgaturanli@yahoo.com

Tolga Turanlı, İstanbul’da  Feres Ajans altında tekstil firmalarına image maker, graphic design ve cataloguedesign hizmeti veren bir firmanın kurucusudur. 2008 yılından itibaren Toronto’da yasamaktadır. Tasarım egitimini tamamlaması ile birlikte Design Plus firmasını kurmustur. 2010 yılından bugüne profesyonel anlamda interior design, consulting, management ve constraction hizmeti sunmaktadır.