2ndbedroom2 (Medium)

İç Tasarım Önerileri

Tüm Telve takipçilerine selamlar.

Bu ay da sizlere mobilya alımında diktat etmeniz gereken hususlarla alakalı bilgiler vermeye devam edeceğim. Son iki yazımın devamı niteliğindeki bu yazımla konumuzu sonlandırmış olacağız.

Müşterilerimden gelen bir başka soru ise, mobilya alımına nereden başlanılması gerektiği; Mobilya alışverişinize başlamadan önce bir takım ev ödevleri yapmanızda fayda var.

Öncelikle bilgisayarınızın arama motorunda Ingilizce, Türkçe ya da Fransızca “interior design ideas”, “furnishing a condo or house” gibi ve benzeri aramalar yaparak görsellere göz atabilirsiniz.  Türkçe aramalar size Türkiye’den, Fransızca aramalar size Fransa’dan design fikirleri içeren görseller sunacaktır. Bu görseller içerisinde, beğendiğiniz resimleri bilgisayarınızın masaüstünde hazırladığınız bir dosya içerisine kopyalayabilirsiniz. Bu aramaları günün değişik saatlerinde ve ruh hallerinde yapmanız, sizi her bir seferinde birbirinden çok farklı resimlere odaklar. Biriktirdiğiniz bu resimleri elerken, resimlerdeki mobilyaların sizin evin şekline designına ve ölçülerine uygun olup olmadığına emin olun. Bu çalışma size, nelerden hoşlandığınız ve nasıl bir ev yaratmak istediğiniz hakkında fikirler verecektir.

Bir sonraki aşama ise , bir önceki yazımda belirttiğim bölgelerdeki mağazaları tek tek gezmek ve ilham almak olmalı. Unutmayın ki internetten bulduğunuz mobilyaların aynılarını Toronto da bulmak çok zor. Amacınız, hayalinizdeki dizaynı elde edebileceğiniz materyelleri kafanızda toparlamak olmalı. Bu gezintiler alışveriş amaçlı değil, sadece bilgi edinme ve ilham alma amaçlı olmalı. Geziniz sırasında beğendiğiniz ve sizi etkileyen tüm parçaların resimlerini çekin. Bu bir koltuk, yatak olabileceği gibi, bir heykel, resim ya da bir vazo da olabilir. Resim çekerken biraz dikkatli olun çünkü çoğu mağazada resim çekmek yasak. Şimdi elinizde hem online sahip olduğunuz görsel bilgiler hemde kendi gözlerinizle görüp, dokunduğunuz ve resimlerini çektiğiniz görseller var.

Son aşamada tüm bu bilgileri detaylı bir şekilde incelemeniz ve evinizin yerleşkesine en uygun ürünlerde karar kılmanız gerekecek. Bazen en sevdiğiniz koltuk evinizin layout una uygun olmayabilir. Bu takdirde bu ürünü eleyip şekil ve ölçü olarak en uygun olan ürünleri seçmeniz gerekecektir. Bu aşamada duygusal değil mantıklı davranmanız gerekmektedir.

Interior design iki aşama barındırır.

a- Furnishing (Mobilya döşeme)

b- Staging (süsleme)

Evinizin tüm ana mobilyalarını satın almadan önce evi süsleme işine geçmemelisiniz.

Önce almanız gereken ürünler 3’lü koltuk, tekli koltuk, orta sehbası, yemek masası, karyola gibi odaların ana mobilyaları olmalıdır. Bu mobilyalar eve teslim olup yerleştirildikten sonra evi süsleme işine geçmelisiniz. Tüm mobilyalarınız evinizin en uygun noktasına yerleştikten sonra, bir metre yardımı ile boş kalan alanların ölçülerini not alın. Yan sehbalar, komidinler, ayna ve yer lambaları gibi eşyalar için ne kadar yerinizin kaldığına emin olun.

Bu işlem bittikten sonraki son aşama evinizi renklendirmek olacaktır. Koltuk kirlentleri, mumlar, kiriş ve küçük duvarlara asılabilecek tablolar, raflar ve raf üstüne koyacağınız objeler evinizi renklendirebilmek için en uygun ürünlerdir.

Elbetteki tüm bu aşamalar burada anlatılabileceklerimden çok daha fazla bilgi ve detay barındırmaktadır. Her zaman belirttiğim gibi bir uzmandan yardım almanız size hem zaman hemde para kazandıracaktır.

Beni takip eden tüm okuyucularıma teşekkürler. Sorularınız için bana Telve aracılığı ile ya da özel olarak ulaşabilirsiniz.

Tolga Turanlı

Tolga Turanlı, İstanbul’da  Feres Ajans altında tekstil firmalarına image maker, graphic design ve cataloguedesign hizmeti veren bir firmanın kurucusudur. 2008 yılından itibaren Toronto’da yasamaktadır. Tasarım egitimini tamamlaması ile birlikte Design Plus firmasını kurmustur. 2010 yılından bugüne profesyonel anlamda interior design, consulting, management ve constraction hizmeti sunmaktadır.

tolgaturanli@yahoo.com

2ndbedroom2 (Medium) 2ndbedroom1 (Medium) masterbedroom2 (Medium) masterbedroom1 (Medium)