tolga 2 (Medium)

İç Tasarım Önerileri

Tüm Telve takipçilerine selamlar.

Bir yıla yakın bir süredir sizlere Telve aracılığı ile iç tasarım hakkında bilgiler vermeye çalışıyorum. Aylık yazılarımı bilgisayarınıza kopyalamanız, ihtiyaç duyduğunuzda bakmanız ve bilgi edinmeniz için yararlı olacaktır.

Sizlere mümkün olduğunca pratik bilgiler vermeye çalışıyorum. Buradan verilecek bilgiler son derece kısıtlı. Öyle ki iç tasarım, anlatımdan çok görsel bir dünya. Kendinize bir hobi yaratmak istiyor ve iç tasarımın ilgi alanınıza girdiğini düşünüyorsanız bulunduğunuz şehirde bir kaç haftalık kurslara katılabilir, büyük şehirlerdeki iç design fuarlarını takip edebilirsiniz. Hatta on-line olarak forumlara katılabilir, insanların bilgi veya tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Kendi el becerilerine güvenen arkadaşlar Michales’ gibi tasarım malzemeleri satan mağazalardan, hayal ettiği objeyi yaratabilmek adına ihtiyaç duyduğu malzemeleri satın alabilirler. Evinizde, hayal dünyanızda yaratıp ellerinizde yaşam bulan aksesuarların olduğunu hayal edin. Evinizde çok rahat el yapımı ve ev yapımı mumlar, çerçeveler, perde aksesuarları, minderler, duvar süsleri ve objeler yaratabilirsiniz. Yaratacağınız bu aksesuarların malzemeleri neredeyse sınırsız. Ped şişeler, teneke soda kutuları, gazete kağıtları ve aklınıza gelebilecek her türlü madde size yaratıcılık bakımından imkan ve ilham verebilir.

tolga 1 (Medium) tolga 3 (Medium)

Yaşadığınız mekanı vahaya çevirmek sizin elinizde. Estetik açıdan evinize değer atmak için binlerce dolar harcamanıza gerek yok. Zamanı olmayan insanlar için Toronto marketi her bütçeye uygun iç tasarım materyalleri sunmakta. Türkiye’de görmediğimiz ancak Kuzey Amerika da oldukca populer olan garage sale ler, yada ikinci el eşya dükkanları da bir aksesuarı satın almak ve onu yeniden hayata dönüştürmek için yüzlerce fırsat sunmakta.

İkinci el, ucuza satın aldığınız 2 adet ahşap sandalyeyi bir hafta sonu zımparalayıp cilalayabilir ve yepyeni bir görüntü elde edebilirsiniz. Yine ikinci el adığınız eski bir döşemelik koltuğun kumaşını ve minderlerinizi zevkinize göre değiştirip yepyeni bir koltuğa çok ucuz bir maliyetle sahip olabilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltmakta mümkün. Bazen evinizdeki eşyaların yerlerini değiştirmek, sıkıldığınız aksesuarların yerine yenilerini konuçlandırmak gibi basit fikirlerle, evinizde yeni bir atmosfer yaratabilirsiniz. Varsa, çocuklarınızı ya da partnerinizi bu projeye dahil ederek eğlenceli bir aktivite yaratabilirsiniz.

Yine değinmeden geçemeyeceğim bir konuda duvar renkleri ile alakalı. Evinizin bir bölümünden başlayarak oda oda duvar renklerini yenilemek ya da değiştirmek de evinize bambaşka bir hava katacaktır. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi bu aktiviteye başlamadan önce doğru rengi seçtiğinize emin olmalısınız,

Tüm soru ve önerileriniz için bana Telve aracılığı ile ya da özel olarak ulaşabilirsiniz.

Tolga Turanlı

Tolga Turanlı, İstanbul’da  Feres Ajans altında tekstil firmalarına image maker, graphic design ve cataloguedesign hizmeti veren bir firmanın kurucusudur. 2008 yılından itibaren Toronto’da yasamaktadır. Tasarım egitimini tamamlaması ile birlikte Design Plus firmasını kurmustur. 2010 yılından bugüne profesyonel anlamda interior design, consulting, management ve constraction hizmeti sunmaktadır.

tolgaturanli@yahoo.com