Elvan Ayverdi 17

International Children’s Day Celebration

Fotoğraf: Elvan Ayverdi

Çok muhteşem bir gündü. Gökyüzünde parlak güneş, meydanın her köşesinde gönüllüler, rengarenk süslenen masalar, hazırlıklar, koşturmalar, yardımlaşmalar ve meydanı dolduran,yoldan geçerken müziği duyup,  coşkuyu görüp gelen Toronto halkı. Bir ara esen çılgın rüzgar bile bu güzelliği bozmadı.

Çok duygulu bir gündü. Ata’mızı bir kez daha andık. Masamızın başköşesine güzel resimlerini koyduk. Toronto’lulara onu anlattık. Pekçoğu zaten O’nu görür görmez tanıyordu. İstiklal marşımızla birlikte bayrağımızı göndere çektik. İstiklal marşımızı yoldan geçerken duyup, koşarak gelen Türk öğrencilerle tanıştık.

Çok neşeli bir gündü. Dünyanın 70 milletinden 7’den 70’e bebek, çocuk, genç, yaşlı hepimiz aynı müzik, aynı danslar ve aynı gösterilerle eğlendik. Çocukların içten kahkahaları, meydanda koşuşturmaları, kaygısız bakışları çocuk olmanın güzelliğini bir kez daha yaşattı.

Çok huzurlu bir gündü.  Dünyanın ne kadar küçük, hepimizin ne kadar aynı olduğunu bir kez daha anladık. Anlamayanlar için üzüldük.

Bizler, Turkish Society of Canada gönüllüleri, 18 Nisan günü, Nathan Philip Square’de Toronto Belediyesi tarafından Uluslararası Çocuk Günü ilan edilen ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği Ulusal Çocuk Bayramını, 23 Nisan’ı kutladık. Teşekkürlerimiz, her zaman olduğu gibi, etkinliği en ince detayına kadar kusursuz planlayan sevgili Hülya Sayın liderliğindeki organizasyon komitesi, meydanı bayram yerine çeviren destek komitesi üyeleri, büyük bir özveri ile çalışan gönüllülerimiz, etkinliğe kilometrelerce uzaktan gelip gösteri yapan, toplum masası kuran ekipler ve okullar ve meydanı dolduran tüm toplum üyelerimiz için.

Etkinliğin fotoğraflarına aşağıdaki bağlatı üzerinden ulaşabilirsiniz:

http://turkishcanada.org/international-childrens-day-photos/

Etkinliğimiz için, City of Toronto’nun 23 Nisan ile ilgili yayınlamış olduğu duyurusunun bağlantı adresini de aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

http://www1.toronto.ca/wps/portal/contentonly?vgnextoid=bb030fcee46eb410VgnVCM10000071d60f89RCRD&vgnextchannel=01b4b96fa9811410VgnVCM10000071d60f89RCRD

 

Elvan Ayverdi 22 (Small) Esma Yakut Özdemir 84 (Small) Gürkan Sengül 14 (Small)