Bridge

Kale Arkası Briç

KALE ARKASI briç gurubunda oynanan bu eli BBO’da bir turnuva oynatarak sonuçları görmek istedim. Bu tür dağılımları kapsayan ellerle oynanan turnuvalara “Goulash” deniyor ancak bir arkadaşımızın normal olarak dağıttığı bu el bakalım ilginizi çekecek mi? 🙂

Bord : 5

Dealer:  Doğu

ZON :  Doğu-Batı

DOĞU GÜNEY BATI KUZEY
♠AK74 ♠986 ♠Q ♠J10432
J 987652 AKQ1043
KJ973 1085 A Q542
♣1098 ♣4 ♣AKQ65 ♣J732
Deklare:
DOĞU GÜNEY BATI KUZEY
1 P 1 P
1♠ P 4N P
5 P 7N P

Doğu ve Güney de Pas geçti.

Yukardaki deklarenin BBO’da sadece bir masada olması çoğu masalarda zon bile bulunmaması dolayısıyla Kale Arkası arkadaşlarımla gurur duydum .

Oyuna gelince: Kuzey 2 açılarak rakiplerin işini zorlaştırmaya çalıştı, Batı yerden küçük oynayıp doğunun onlusunu elden As ile kazandı. Önce sinekleri denemek düşüncesi ile A ve K oynayınca sineklerden kötü dağılım haberini aldı! Güney ikinci sineğe maça oynayarak dağılımındaki tersliği saklamaya çalıştı. Batı ♠Q ve 3 ile devam etti ve bu sefer sürprizi ile karşılaştı, ♠A ve K devam edip bunlara iki küçük sinek kaçtı , güney ise ikinci maçaya küçük kör kaçtı, Karo papazına da küçük kör kaçıp sinekle ele geçen Batı bütün elleri kazanarak oyunu yaptı.

Kuzey ortağına kör yememesi gerektiğini söylediyse de aslında Batı her zaman 2 karo, 3 sinek, 3 maça ve 5 kör alarak oyunu yapabiliyor. 🙂

BBO’da ise aynı el için aşağıdaki sonuçlar alındı:

bric1-small

İyi briçler 🙂

Serdar Özyetiş

ODTÜ den 1971’de mezun olan Serdar Özyetiş, Türkiye’nin ilk Endüstri Mühendislerindendir. MKEK ve Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nda çalıştıktan sonra ailesiyle Kanada’ya yerleşmiş Nortel ve Rogers şirketlerinde görev yapmıştır. Üniversitede başlayan briç tutkusu yoğunlaşmış, Toronto civarı ve USA da birçok briç turnuvasında alınan başarılı sonuçlardan sonra 2003 yılında American Contract Bridge League Life Master ünvanı almıştır.  BBO da ksk2005 rumuzuyla briç oynamaktadır. TSC nin kuruluşundan beri üyesi olup, devamlı desteklemekten gurur duymaktadır.