Bridge

Kale Arkası Briç

ZAYIF SANZATU (Weak Notrumpt) Sistemi

Standart olarak 1N açılışı 15-17 (bazılarına göre 16-18), puan dengeli el, 1♣ açılışı ise 13-19 puan aralığında dengesiz el göstermektedir. Elinizde

♠KJ4 A1043 KQ2 ♣953

Olduğunu düşünün bu eli standart sistemde 1♣ açmak zorundasınız, dikkat ederseniz en zayıf renginizi koz olarak söylüyorsunuz. Ben ve çok sevdiğim eski bir ortağımla bazı diğer oyuncular ise 12-14 puan aralığındaki elleri zayıf sanzatu (weak notrumpt) sistemi ile 1N açıyoruz.

Yukarıdaki el bir puan eksiği ile 12 puanla;

♠K74 A1043 KQ2 ♣953  veya

♠KJ4 K1043 KQ2 ♣953 veya

♠KJ4 A1043 KJ2 ♣953

Olsaydı bile yine 1N açacaktık. Bu sistemin avantajları;

1) Rakipler bilhassa ikinci üçüncü sıradakiler az puanla 1 seviyesinde araya giremezler

2) Ortağınız ilk rakibinizin pas geçmesi veya kontur atması halinde kendi puanlarını çok daha iyi değerlendirerek transfer, stayman ve pas seçeneklerini kullanarak rakiplere daha çok baskı kurabilir çünkü iki elin birleşimi ile en uygun kontrat için en çok bilgi sahibidir.

3) Tecrübesiz rakipler karşısında part-score mücadelesinde tarafınıza üstünlük sağlar

Bizim oynadığımız sistemde ikinci rakibin kuvvetli veya konvansiyel  ellerle kontur atması halinde  ortağımın her deklaresi transfer veya belirli anlam taşımaktadır:

1) Pas ortak sürkontur at diyor: Bu ya ortağın 1N sürkontur ile rakiplerin pas geçmesi halinde oyun yapacağımızı veya ortak sürkonturdan sonra deklare vermesi halinde o renk ve daha büyük başka bir rengi kapsayan iki renkli elleri gösteriyor. Oyun açan buna göre ilk rengi en az 3 kartla tutuyorsa pas veya bir üst rengi bulma amacı ile deklare veriyor.

2) Sürkontur tek renkli el gösterip ortağı 2♣ deklaresine transfer ediyor, sonra pas veya kendi  deklare ederek rakiplerin pas geçmesi halinde oyunun 2 seviyesinde kalmasını sağlıyor.

3) 2♣ stayman deklaresi olup 1N açana dörtlü majorünün olup olmadığını soruyor. 2  olmadığını 2 veya 2♠ dörtlü olduğunu gösteriyor. İki majorde de 4-4 olan eller anlaşmaya göre ya 2 veya 2N deklare edilerek gösteriliyor.

3.1) Standard 15-17 sanzatu açılışında stayman için en az 8 puan gerektiğinden zayıf sanzatu sisteminde en az 11 puan gerekmektedir.

3.2) Her iki durumda da ortak kısa sineği olan çok zayıf ellerle “garbage stayman” yapıp pas geçme hakkı saklıdır.

4) 2  köre, 2 maçaya transfer edip en az beş kart destek gösteriyor.

Bu sistemi oynadığınız takdirde bütün bir açılışları en az 5 kartlı genellikle dengesiz eller olup ortaklık anlaşmasına göre 1♣ beşli sineği olan dengesiz veya 15-17 puanlı dengeli elleri gösterebilir.

Yukarda kısaca özetlediğim zayıf sanzatu sistemi iyi uygulayan bir ortakla çok başarılı sonuçlar verebilir. Her durumda kaptan 1N açanın ortağı olduğundan bu uygulamaları hem zayıf hemde kuvvetli ellerle yaparak rakiplerin araya girmesini çok zorlaştırarak tehlikeli hale getirebilir.

Beğenmeniz durumunda denemeniz ümidiyle iyi briçler:)

Serdar Özyetiş

ODTÜ den 1971’de mezun olan Serdar Özyetiş, Türkiye’nin ilk Endüstri Mühendislerindendir. MKEK ve Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nda çalıştıktan sonra ailesiyle Kanada’ya yerleşmiş Nortel ve Rogers şirketlerinde görev yapmıştır. Üniversitede başlayan briç tutkusu yoğunlaşmış, Toronto civarı ve USA da birçok briç turnuvasında alınan başarılı sonuçlardan sonra 2003 yılında American Contract Bridge League Life Master ünvanı almıştır.  BBO da ksk2005 rumuzuyla briç oynamaktadır. TSC nin kuruluşundan beri üyesi olup, devamlı desteklemekten gurur duymaktadır.