IMG_9407 (Medium)

Kale Arkası Briç

8 arkadaş ara sıra bir araya gelerek Kale Arkası Briç Grubu adını verdiğimiz grubumuzla briç bilgimizi arttırmaya ve hoşça vakit geçirmeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz haftalardan birinde aşağıdaki ilginç eli oynadık. Briç ile ilgileniyorsanız umarım hoşunuza gider.

Dealer:  N

ZON : None

KUZEY DOGU GUNEY BATI
♠J2 ♠AK7643 ♠Q10985
A964 K72 QJ53 108
Q843 K2 AJ965 107
♣1072 ♣J9 ♣AKQ5 ♣8643

Deklare:

KUZEY DOGU GUNEY BATI
P 1♠ 2 P
2 P 4N P
5 P 5 P
P P

Eğer Güney 2 yerine kontur dese bence daha sonra kör şilemi bulma daha uygun olurdu

Oyun: Doğu  ♠As açılışı ile başladı, Kuzey yerden 3 ile çakarak koz Q ile empas denedi, Doğu K ile kazanıp 2 ile devam etti, Kuzey yerden As ile kazanıp kozları çektikten sonra elden küçük Sinek oynadı, Doğu 9 yerine J oynayınca Kuzey çok ihtiyacı olduğu yeni bir ele geçer sağlamış oldu, sinek 10 ile ele geçip iki sinek daha oynadı ve maça J kaybını önledi, karo Rua ya bir el vererek oyunu yaptı.

Eğer şilem deklare edilseydi ve defans aynı şekilde olsaydı, Kuzey 2 dönüşünü ele çekip kozları çektikten sonra maça valeyi bu sefer 5. karoya atarak oyunu yine yapardı. Gelecek sefere yine ilginç bir Kale Arkası Briç analizinde buluşmak üzere hoşçakalın.

Briç konusundaki sorularınızı öneri ve yorumlarınızı Kale Arkasi Briç konusu ile Telve’ye veya bana yazabilirsiniz. İllginiz için şimdiden çok teşekkürler.​​​​

SERDAR ÖZYETİŞ

serdar_ozyetis@yahoo.ca

ODTÜ den 1971’de mezun olan Serdar Özyetiş, Türkiye’nin ilk Endüstri Mühendislerindendir. MKEK ve Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’nda çalıştıktan sonra ailesiyle Kanada’ya yerleşmiş Nortel ve Rogers şirketlerinde görev yapmıştır. Üniversitede başlayan briç tutkusu yoğunlaşmış, Toronto civarı ve USA’da birçok briç turnuvasında alınan başarılı sonuçlardan sonra 2003 yılında American Contract Bridge League Life Master ünvanı almıştır.  BBO da ksk2005 rumuzuyla briç oynamaktadır. TSC nin kuruluşundan beri üyesi olup, devamlı desteklemekten gurur duymaktadır.