IMG_0115 (Medium)

Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir

1996 yılında Yunanistan ve Türkiye’yi savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında kayalıklara Türk bayrağını diken SAT Timinin komutanı Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, Turkish Society of Canada’nın davetlisi olarak 29 Ocak 2017 Pazar günü North York Civic Centre, Toronto’da bir konferans verdi. Kalbi Sadece “VATAN, VATAN, VATAN” diye atan Kahraman bir Türk Subayının, günümüz Türkiye’sinin içinde bulunduğu duruma ışık tutan anılarını kapsayan bu sunumun birinci bölümünde, Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türksen, toplum üyelerimizle Türkiye’nin kısa geçmişine ve bugün içinde bulunduğu duruma ışık tutan anılarını ve görüşlerini paylaşdı, ikinci bölümde ise soru ve cevaplara zaman ayırdı.

400’e yakın toplum üyemizin doldurduğu salonda, izleyiciler Ali Türkşen’in yaşadıklarını, gözlem ve analizlerini dinleme fırsatını yakaladılar. Geleceğe ümitle bakılabileceğinin inancı ile salondan ayrıldılar.

1965 Mustafakemalpaşa-Bursa doğumlu olan Ali Türkşen, 1987 senesinde Deniz Harp Okulundan Makine Mühendisliği denkliği ile mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2015 yılına kadar devam eden kariyerinin önemli bir bölümünde SAT Komandosu (Sualtı Taarruz) olarak görev yapan Türkşen, bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT Komando Tim Komutanı olarak görev aldı.
 
Genelkurmay Başkanlığı dahil Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerdeki karargahlarında da görev alabilmesi kurmay unvanıyla mümkün oldu. İstanbul Üniversitesinden yüksek lisans diploması da bulunan Türkşen, ABD Deniz Harp Akademisini de 2002 yılında tamamladı. 2011-2014 yılları arasında toplam 3,5 yıla yaklaşan ve kamuoyunda “Balyoz” olarak bilinen dava kapsamında zorunlu olarak ikamet ettiği Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevinde, “Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir” ve “1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım” isimli iki kitap yazdı.
 
2015 yılında kendi isteğiyle emekli olmayı takiben eğitim, koçluk ve danışmanlık firması olan ATAK Akademiyi kurdu. Meslek yaşamında edindiği; zor şartlarla mücadele, hayatta kalma, takım ruhu, birlikte başarma, liderlik, krizde karar verme, vazgeçmeme, soruna değil çözüme odaklanma gibi konulardaki becerilerini isteyen herkesle paylaşacağı ATAK AKADEMİ ile hem öğretmeyi hem de öğrenmeye devam etmeyi hedefliyor.
 
Bu amaca yönelik olarak İstanbul Yelken Kulübü bünyesinde yetişkinler için yelkenli yat eğitimlerine Eylül 2015 itibariyle başlayan ATAK Akademi ile, firmalar için takım çalışmaları yaptırmanın yanı sıra motivasyon ve liderlik seminerleri de vermektedir. Sıradan hayatlar için sıra dışı faaliyetler adı altında planladığı ilk etkinliğini Kuzey Kutbuna düzenleyen Türkşen, önümüzdeki yıllarda kişisel gelişim ve motivasyon maksadıyla dünyanın dört bir köşesinde etkinlik düzenlemeyi planlamaktadır.
 
Sevim hanımla evli olan Ali Türkşen’in, Selim Alihan ve Serhan Ali isminde iki oğlu vardır.