telve2

Konferans: Gündem Türkiye

KONFERANS:
GÜNDEM TÜRKİYE
Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve
Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen

1 Ekim 2017, Pazar,  North York Civic Centre Toronto

Kalbi Sadece “VATAN, VATAN, VATAN” diye atan Kahraman Türk Subayları’nın günümüz Türkiye’sinin içinde bulunduğu duruma ışık tutan gözlemleri, güncel durum hakkındaki değerlendirmeleri ve çözüm önerileri.

 

Değerli Üyelerimiz,

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, Turkish Society of Canada’nın davetlisi olarak, 1 Ekim, 2017 Pazar günü North York Civic Centre, Toronto’da bir konferans sunacaklardır.

Tüm toplum üyelerimizin davetli olduğu konferansın birinci bölümünde Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen’in Türkiye’nin Gündemi ile ilgili görüşlerini paylaşmasını takiben ikinci bölüm soru ve cevaplara ayrılacaktır.

Saygılarımızla,

Turkish Society of Canada
info@turkishcanada.org
www.turkishcanada.org

Konferans: 
GÜNDEM TÜRKİYE

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen

Tarih: 1 Ekim 2017, Pazar
Saat: 12:30-16:00
Yer: North York Civic Centre, Council Chamber

5100 Yonge Street, Toronto, ON M2N 5V7 (Yonge & Sheppard)

Ulaşım: North York Centre metro istasyonu çıkışı

Etkinlik Türkçe olup, giriş ücretsizdir.

 

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz

1955 Osmaniye –Bahçe doğumlu olan Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, 1972’de Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1975’de Kara Harp Okulu’ndan, 1976’da Piyade Okulu’ndan mezun oldu. Karakuvvetleri’nin çeşitli birliklerinde takım, bölük, tabur, alay ve  tugay komutanlığı yaptı. 1985’te Kara Harp Akademisi’nden, 1991’de Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden, 1995’te Fransa Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 1992-1998 yıllarında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yaptı. 1997-2000 yıllarında Paris Büyükelçiliği nezdinde Kıdemli Askeri Ataşelik yaptı. 2001 yılında Tuğgeneralliğe, 2005’te Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesiyle Kara Harp Akademisi Komutanı iken Balyoz tertibiyle 11 Şubat 2011’de tutuklandi, hukuksuz bir yargılama sonucu 18 yıla mahkûm edildi. 2012’de kadrosuzluk nedeniyle cezaevindeyken emekliye sevk edildi.

2014 yılında Anayasa Mahkemesinin yeniden yargılama kararıyla özgürlüğüne kavuştu ve 2015 yılında yeniden yargılama sonucu beraat etti.

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası sahibidir. Fransa tarafından tevdi edilen Liyakat Madalyası’nı anılan ülkenin Ermeni Sorunu konusundaki tavrı nedeniyle iade etmiştir.

Asker ve Siyaset kitabının (Kaynak Yayınevi, 2014) iki yazarından biri ve Vesayet Savaşları kitabının (Kırmızı Kedi Yayınevi, 2017) yazarıdır.

Medyada asker-siyaset ilişkileri, iç ve dış güvenlik sorunları, bölgesel jeopolitik gelişmeler ve çatışma alanları hakkında yorumlarda bulunmaktadır.

Lütfiye Yavuz ile evli ve iki çocuk sahibidir. Fransızca bilmektedir.

Emekli Albay Deniz Kurmay Ali Türkşen

1965 Mustafakemalpaşa-Bursa doğumlu olan emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, 1987 senesinde Deniz Harp Okulu’ndan Makine Mühendisliği denkliği ile mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2015 yılına kadar devam eden kariyerinin önemli bir bölümünde SAT Komandosu (Sualtı Taarruz) olarak görev yapan Türkşen, bu süreçte 1993 yılında gerçekleştirilen Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton uyuşturucu yüküyle ele geçirilmesinde ve 1996 yılında Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi sırasında SAT Komando Tim Komutanı olarak görev aldı.

Genelkurmay Başkanlığı dahil Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerdeki karargahlarında da görev alabilmesi kurmay unvanıyla mümkün oldu. İstanbul Üniversitesinden yüksek lisans diploması da bulunan Türkşen, ABD Deniz Harp Akademisi’ni de 2002 yılında tamamladı. 2011-2014 yılları arasında toplam 3,5 yıla yaklaşan ve kamuoyunda “Balyoz” olarak bilinen dava kapsamında zorunlu olarak ikamet ettiği Hasdal Askeri Ceza ve Tutukevinde, “Kardak’ta Kahraman, Hasdal’da Esir” ve “1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım” isimli iki kitap yazdı

2015 yılında kendi isteğiyle emekli olmayı takiben eğitim, koçluk ve danışmanlık firması olan ATAK Akademiyi kurdu. Meslek yaşamında edindiği; zor şartlarla mücadele, hayatta kalma, takım ruhu, birlikte başarma, liderlik, krizde karar verme, vazgeçmeme, soruna değil çözüme odaklanma gibi konulardaki becerilerini isteyen herkesle paylaşacağı ATAK AKADEMİ ile hem öğretmeyi hem de öğrenmeye devam etmeyi hedefliyor.

Bu amaca yönelik olarak İstanbul Yelken Kulübü bünyesinde yetişkinler için yelkenli yat eğitimlerine Eylül 2015 itibariyle başlayan ATAK Akademi ile, firmalar için takım çalışmaları yaptırmanın yanı sıra motivasyon ve liderlik seminerleri de vermektedir. Sıradan hayatlar için sıra dışı faaliyetler adı altında planladığı ilk etkinliğini Kuzey Kutbuna düzenleyen Türkşen, önümüzdeki yıllarda kişisel gelişim ve motivasyon maksadıyla dünyanın dört bir köşesinde etkinlik düzenlemeyi planlamaktadır.

Sayın Ali Türksen 2017 senesinin Ocak ayında, Toronto’da Turkish Society of Canada’nın davetlisi olarak “Kardak’ta Kahraman Hasdal’da Esir” başlıklı bir konferans vermiştir.

Sevim Türkşen ile evli olan Ali Türkşen’in, Selim Alihan ve Serhan Ali isminde iki oğlu vardır.