Mari Rutka

Mari Rutka

Mrs. Mari Rutka (Trustee, Willowdale) ile Söyleşi

Mari Rutka (public school trustee, Willowdale) ile yaptığımız röportajda, kendisinden Toronto Dİstrict School Board’u (TDSB) tanıtmasını ve Help is Here etkinliği hakkında bilgi vermesini ve beklentilerini aktarmasını rica ettik.

Mari Rutka, TDSB’nin yaklaşık 550 okulda, 250.000 ilk öğretimde ve 160.000 lise öğretiminde öğrencinin eğitim hizmetlerini yöneten kurum olduğunu, öğrencilerin dünyanın her yerinden gelen geniş bir yelpazede olduğunu ifade etti. Kendileri için öğrencilerin hem kendi toplumunda hem de tüm toplumla iyi bir iletişim sağlayacakları eğitim veremeye çalıştıklarını söyledi.

Help is Here etkinliğinin 11 yıllık görev döneminde kendisine değişik toplum kurumları tarafından gelen taleplerin değerlendirilmesi ile hayata geçtiğini, ilkini 5 yıl önce yaptıklarını ve temel amacın, topluma hizmet veren kamu ve özel kurumlarla, bu hizmetlerden faydalanabilecek halkı bir araya getirmek ve alınabilecek faydayı en üst düzeye çıkartmak olduğunu belirtti.

Özellikle, buraya başka ülkelerden göç etmiş öğrencilerin, Ontario eğitim sistemine alışmaları, velilerin kendilerine tanınan haklardan ve olanaklardan haberdar olmaları ve entegrasyon sürecinde yaşanan sorunlara ücretli veya ücretsiz verilen hizmetlerle çözüm bulunması ile eğitimdeki başarının da yükseleceğini ifade etti.

Bu yıl 54 farklı programın tanıtıldığı etkinliğin, gelecek yıl daha büyük bir alanda ve daha fazla kurumun katılımıyla yapılmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kendisi ile Türk Toplumu’nu verilen hizmetlerden daha fazla yararlandırabilmek ve toplumumuzu ve Ontario’daki varlığımızı TDSB’ye daha fazla tanıtabilmek için yakın gelecekte yeni etkinlikler düzenlemek konusunda niyetlerimizi karşılıklı olarak ifade ettik.