minor-empire-cover

Minor Empire Türkiye Yolunda

Minor Empire’in yaratıcısı Ozan Boz ve solisti Özgü Özman’la konuştuk. Şu sıralar epey heyecanlılar çünkü siz bu yazıyı okuduğunuzda Türkiye’de olacaklar. Hakiki Kanada’lı, öz Toronto’lu, buradaki Türk toplumunun içinden çıkan Minor Empire çok yakında Türkiye’de verecekleri ilk konser serisi için hazırlar. Program bayağı yoğun. Hayal Kahvesi Shining Stars organizasyonuyla 7 şehirde 7 konserle ilk kez Türk müzikseverlerin karşısına çıkıyorlar. Tam 4 yıl önce ilk albümleri Second Nature’i çıkardıktan sonra Kanada ve Amerika’da birçok konser verdiler, iki de ödül aldılar fakat Türk müzikseverlerle buluşmak önümüzdeki günlerde kısmet oluyor.

Minor-Empire-konser-1Kısaca hatırlayalım, onları ilk kez geniş kitle konseri olarak Ocak 2011’de Lula Lounge’da ilk albümleri Second Nature’ın tanıtım konserinde izlemiştik. Temmuz 2012‘de Kanada’nın batısına doğru Banff, Vancouver’i kapasayan ve Toronto Harbourfront’da noktalanan ilk turnelerine çıktılar. O akşam konserden sonra konuştuklarımızı hatırlıyorum, klişe bir deyim kullanacağım, yorgun ama mutluydular.

2013 Minor Empire için turnelerin devam ettiği yıl oldu. Kanada’nın değişik festivallerinde ve Amerika’da San Fransisco’da, New York’da çaldılar. Uğradıkları şehirlerde yerel radyo istasyonlarının konuğu oldular.

İçinde bulunduğumuz yıla Ocak ayında New York City’de APAP (Association of Performing Arts Presenters) konseriyle başladılar. Aynı günlerde Second Nature Türkiye’de satışa sunuldu, neredeyse hemen ardından Özgü Türkiye’de bir tanıtım turuna çıktı. Amacı grubu ve ilk albümleri Second Nature’ı Türk müzikseverlerle buluşturmaktı. 4 ay boyunca dergilere röportajlar verdi, radyo stüdyolarında söyleşiler yaptı, TV programlarına katıldı, CD’lerini imzaladı. Tek başınaydı, iki kez sadece kanun eşliğinde olmak üzere iki TV programında birer şarkı söyledi, o kadar. Sesi ve tekniği birçok övgü aldı. Bu ropörtajların birinde Ozgü şöyle diyor: “ … Dünyanın dört bir yanından farklı farklı kültürlerden, geçmişlerden insanlar bir arada yaşıyor. Öyle bir ortamda sunabileceğiniz en ilginç şey kendinizsiniz, geldiğiniz kültürün üzerinizdeki izleri çok önem taşıyor” Bu sözler bence albümün de özeti.

Temmuz’da Mephisto Kitabevi’nde en çok satan 10 yerli albüm arasına girdi Second Nature. Cumhuriyet müzik elestirmeni Murat Beşer bakın onlar hakkında ne yazmış: “Şarkıların altında ezilmeyen, kişiliklerini ortaya koyarak tınlayan çalgılarla, türkülerin özünü bozmadan çalıyor Minor Empire, sağlam altyapıları, rengi güzel kadifemsi vokaliyle çok uyumlu bir topluluk.” Kaltılmamak mümkün değil, hatta fazlası var.
Böylece Türk müzikseverlerin Minor Empire’dan biraz haberleri oldu ama çok değil. Daha da merak etmeye başladılar bu Kanadalı-Türk grubu. Özgü döner dönmez 2 Ağustos’da Pennsylvania’nın Bethlehem şehrinde Kuzey Amerika’nın en büyük açıkhava müzik festivali Musikfest’de çaldılar. Hemen arkasından Toronto’dan yayın yapan Jazz FM, ilk kez düzenlediği World Music Festival 2014’e davet etti onları. Jazz FM’i dinlerken sık sık duyuyorduk, konserin haberi günlerce duyuruldu, Özgü ve Ozan’la röportaj yapıldı. Albümde yer alan türkümüz Yüksek Yüksek Tepeler, anons edilirken ismi zor telaffuz edilmekle birlikte günlerce çalındı Jazz FM’de. Loraine Klaasen, Nomadica gibi dünyayı dolaşmış müzisyenlerle aynı festivalde yer almak, festivalin sadece 5 sanatçısından biri olmak müzik piyasasındaki yerlerini biraz daha sağlamlaştırdı. Gittikce daha çok duyulmaya ve izlenmeye devam ediyorlar.

Second Nature’ın Ocak’da Türkiye’de raflarda yerini almasından bu yana orada da dinleyici kitleleri oluşmaya başladı. Şimdi önümüzdeki günlerde Türkiye konserleri başlıyor. Bu ayın sonu yani 30 Ekim ile 8 Kasım arası yedi ayrı şehirde konser verecekler, tarihler şöyle:

30 Ekim Gaziantep – 31 Ekim Adana – 1 Kasim Mersin – 5 Kasim Bursa – 6 Kasim Ankara – 7 Kasim Izmir – 8 Kasim Istanbul

Bursa hariç mekan hep aynı, Hayal Kahvesi. Bursa’da ise Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu sahnesinde çıkıyorlar. Memleketteki eşinize dostunuza, Minor Empire tarzı müzikten hoşlanan ya da hoşlanmayan müziksever tanıdıklarınıza bu tarihleri verin. Özgü’yü ve diğer çok değerli Kanada’lı ve Türk müzisyenleri türkülerimizin doğduğu yerde ama değişik bir yorumla dinlemek şüphesiz büyük bir zevk olacaktır. Ekip şöyle: Tamer Pınarbaşı kanun, Chris Gartner bas, Ben Riley davul, Hugh Marsh keman, Joseph Khoury vurmalı çalgılar, Ozan Boz gitar ve tabii solist Özgü Özman.

Ozan, Second Nature’ı 3 yıllık bir hazırlıktan sonra çıkardıklarını soylemişti. “Bu 3 yıllık hazırlık aşaması bütün lojistik zorluklara rağmen çok zevkli bir süreç oldu. Bir sonraki aşamayı dört gözle bekliyorum” demişti. Öyle gözüküyor ki bir sonraki aşamaya geldiler bile. Burada olduğu gibi Türkiye’deki müzikseverlerin de tüm bu emeklerin karşılığını vereceğine inanıyorum. Peki Türkiye turnesinden sonra? Sanırım ikinci albümün haberini 2015 içinde alabileceğiz.

Kendilerine eğlenceli bir turne diliyorum.

Uluç Özgüven

http://ozguven.info/blog
https://twitter.com/uozguven

Kaynaklar:
Minor Empire websitesi: www.minorempire.net
Hayal Kahvesi Shining Stars www.hkshiningstars.com
ArtsQuest Musikfest www.musikfest.org
Tersninja.com: Minor Empire: “İki yerel arasında köprü kuruyoruz.”

Uyarı: Bu yazının her hakki yazarına aittir, Yazarın izni olmadan kısmen veya tamamen alıntı yapılamaz.

Uluç Özgüven, Avus­turya Lisesi’ni ve Boğa­ziçi Üniversitesi’ni bitirdi. ABD’deki öğre­nim ve çalışma haya­tın­dan sonra Türkiye’ye döne­rek mes­leği olan bil­gi­sa­yar mühen­dis­li­ğine devam etti. Sanat ve kül­türe meraklıdır. Türkiye’nin nere­deyse tama­mını, Avrupa’nın ve ABD’nin belli başlı şehir­le­rini gezip, fotoğ­raf­ladı. Fotoğ­raf­ları ve röpor­taj­ları Turizm Bakan­lığı yayın­la­rında, Vizon Der­gisi ve THY Sky­life Der­gi­sinde yayın­landı. Kanada’nın yerel gaze­te­le­rinde, Almanca ve İngilizce’den yap­tığı öykü çevi­ri­leri, haber­leri, yerel TV kanal­la­rinda haber ve ropör­taj­ları yayınlandı.