sakiz-sokak

Sakız Adası Notları

Bu seneki tatilimizin bir kısmını Sakız adasında geçirdik. Adanın Yunanca adı Chios, ‘Hios’ diye telaffuz ediliyor ve ‘H’ harfini iyice vurgulamak gerekiyor. Bu adanın bir özelliği Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından biri oluşu. Çeşme’den hergün deniz otobüsü ve feribot seferleri var, yolculuk 30 dakika sürüyor. Kanada pasaportuna vize gerekmiyor. Turla gelen Türk vatandaşlarına da kapıda vize uygulaması olduğu için deniz otobüsleri dolu. Çeşme’den gelip, otobüsle adayı gezip, yemek yiyip denize girdikten sonra akşamüstü dönmek neredeyse Çeşme’den İzmir’e gidip gelmekten daha kolay.

Ayak bastığımızda ilk dikkatimizi çeken şeylerden biri de görüntü ve ses kirliliğinin olmayışı idi.

Komşuda şimdiye kadar Atina ile birlikte Rodos ve Kos (İstanköy) adalarını görmüştüm, Sakız adası da gerçekten görülüp yaşanması gereken bir yer.

Peki nasıl yaşanabilir bu adanın sundukları? Mimarisi, plajları, yerleşim bölgeleri, sokakları biraz İzmir, biraz eski Bodrum karışımı. Gün ve gece boyunca size eşlik eden ağustos böcekleri korosu en güzel müzik. Diğer taraftan çam, kekik kokuları, kimbilir daha nice ağacın, baharatın kokusuna karışıyor ve ortaya muhteşem bir parfüm çıkıyor. Bu Ege’nin tipik kokusu. Hani İstanbul’dan güneye inerken Balıkesir’i geçtikten sonra başlayan Ege’nin kendine has kokusu vardır ya, işte o.