Esma Yakut Özdemir 39

Special Olympics 2015

Fotoğraf: Esma Yakut Özdemir

Special Olympics Ontario ve Turkish Society of Canada ortaklığı ile düzenlenen Zihinsel Engelli Çocuklar Olimpiyatı 1 Mayıs Cuma günü Centennial College spor salonunda gerçekleştirildi. 22 okuldan 200’e yakın özel öğrencinin katıldığı turnuvada 50’ye yakın Turkish Society of Canada gönüllüsü etkinliğin kusursuz geçmesi için sabahın erken saatlerinden itibaran okul yerleşkesinde toplanarak, salonun organizasyon icin hazırlamaya başladılar. Bayrak ve flamaların yerleştirilmesi, ses ve müzük sisteminin yerleştirilmesi,   çocukların katılacakları oyunların yerlerinin belirlenmesi ve kurulması, yemek servis masasının hazırlanması çalışmalarının ardından, sıra gönüllülerin etkinlik sürecindeki görevlerinin belirlenmesine  geldi. Organizasyon komitesinin tatlı sert başkanı Hülya Sayın her zaman olduğu gibi en ince detayına kadar hazırlanmış olduğu görevlendirmeleri gönüllülere aktardı.

Esma Yakut Özdemir 5 Esma Yakut Özdemir 1 Emir Taşcıoğlu 11 Esma Yakut Özdemir 30 Esma Yakut Özdemir 28

Saat 9:30’dan başlayarak okullar yavaş yavaş salona gelmeye başladılar. Gönüllülerimiz Türk bayraklı giysileri ve ellerinde her bir okul için ayrı ayrı hazırlanmış panoları ile çocukları, velilerini ve öğretmenlerini karşılayarak yerlerine oturtmaya başladılar. Tüm okulların salona varmasının ardından İstiklal Marşı ve Kanada Milli Marşının okunmasıyla başlayan spor turnuvası, Special Olympics Ontario temsilcileri, Turkish Society of Canada Dernek Baskanı Nalan Gökgöz, Türkiye Cumhuriyeti Toronto Muavin Konsolosu Sayın Gökhan Toy’un, günün anlamını belirten konuşmalarıyla devam etti.

Toronto District School Board ve Toronto Catholic District School Board’a kayıtlı zihinsel engelli öğrenciler, basketbol, futbol, bowling, curling, softball, yer hokeyi dahil 12 farklı istasyonda yarıştığı bu anlamlı turnuvada Turkish Society of Canada üyeleri, KanadaTürk Toplum gonulluleri ve etkinlik sponsorları da zihinsel engelli çocuklarla birlikte Uluslararası Çocuk Bayramı’nı hep birlikte kutladılar.

Bizler çocuklara çok keyifli bir gün yaşatmanın huzurla, öğrenciler harika bir gün geçirmenin mutluluğu, veliler ve öğretmenleri ise kusursuz bir organizasyonun verdiği güvenle salondan bir yıl sonra tekrar buluşma sözü vererek ayrıldık.

Esma Yakut Özdemir 111 Esma Yakut Özdemir 109 Esma Yakut Özdemir 89 Esma Yakut Özdemir 79 Esma Yakut Özdemir 66 Esma Yakut Özdemir 61 Esma Yakut Özdemir 8 Esma Yakut Özdemir 25 Esma Yakut Özdemir 24 Esma Yakut Özdemir 21 Esma Yakut Özdemir 20 Esma Yakut Özdemir 18 Esma Yakut Özdemir 17 Esma Yakut Özdemir 16 Esma Yakut Özdemir 15 Esma Yakut Özdemir 14 Esma Yakut Özdemir 11 Esma Yakut Özdemir 10

Fotoğraflar: Esma Yakut Özdemir, Emir Taşcıoğlu