ruchan2

TSC Gururu BİZİM

10. yılında, derneğimizin kurulduğundan bu yana, sürekli büyüdüğünü, geliştiğini  görmek, dolu dolu içinde yaşamak gurur verici bir duygu benim için.

Yıl 2006, 21 yıldır Mississauga’da düzenlenen Carassauga Festivali’nde ilk defa yer alan Türkiye Pavyonu’nda ülkemiz büyük bir başarı ile temsil edilmiş, 3 ödül kazanmıştı. Büyük bir ahenk, keyif ve dostlukla bu büyük projede çalışmış olan coşkulu ekip, çalışmalarına festival sonrası aynı hızla devam ederek, grubun dernekleşmesi için atılım yaparak, 2006 Eylül ayında 26 kişiyle Turkish Society of Canada’yı kurdu.

Dinamik çalışmalarını ilk günden bugüne kadar her zaman takım ruhuyla sürdüren Turkish Society of Canada, büyümesinde, gelişmesinde ve artan başarılarında çok büyük emekler, fedakarlıklar, can gönüllülerinin gönülden gelen sevgi ile dolu çalışmaları, büyük destekçilerimiz sponsorlarımızın katkıları, başarının, gururun unutturduğu yorgunluklar dolu dolu…

Derneğimizin etkinlikler yelpazesi kurulduğu günden bu yana sürekli genişledi, etkinliklerimizin çıtası devamlı yükseldi. Kuruluş amaçları doğrultusunda hem Turk Kanada toplumunu aileleriyle bir araya getiren, bayramlarımızı yaşatan, bilgi aktaran etkinliklerin yanı sıra, Kanada toplumuna zengin Türk kültürünü, sanatını, mutfağını, gelenek, göreneklerini sunan, ana vatanımızı tanıtan, Kanada hükümetinin, Toronto Belediyesi’nin de katkılarını alarak büyük çaplı, önemli etkinliklere imzalar atıldı, dolu dolu geçti 10 yıl. Bir önceki etkinlik, bir sonrakine ışık tuttu, anavatan sevgimizi hissettirdi, Ata’mıza özlem gözyaşlarına boğdu, dolu dolu anılar, dostluklar, arkadaşlıklar oluşturdu, gönüllü ordumuz çocuklarımızla, gençlerimizle büyüdü, coşkuyla, özveriyle, canla başla çalıştı. Can Gönüllülerini bir araya getiren, büyüten, öğreten, coşturan öncümüz sevgili Hülya Sayın’a candan teşekkürler.

Etkinlik takviminin ne kadar dolu olduğunu her yıl sonu Genel Kurul toplantılarında Yönetim Kurulu Faaliyet Raporlarını sunmak için saatlerce hazırlarken farkına varıyor, “bu yıl da az yoğun geçmemiş” diye gülümsüyoruz.

Diğer büyük bir emek, fedakarca çalışma ürünü, aylık haber bültenimiz TELVE…. TSC nin kuruluşunun ilk yılında sevgili Esra Tokmakçı, Turkish Society of Canada’nın  toplum üyeleriyle paylaşımını, irtibatini sağlayacak bir yayın organı olması gerektiği düşüncesiyle derneğin önemli bir girişiminin öncüsü oldu. “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” atasözünden esinlenerek “Telve” adını koyduğu aylık haber bültenini başlattı, editörlüğünü yaptı. Büyük emeklerle hazırlanan bültenimizde, hem etkinliklerimizin detaylarını, görüntülerini, gönüllülerimizin, katılanların etkinlik izlenimlerini, anılarını, mesajlarını okuyoruz, hem de Telve yazarlarının bilgilerinden, becerilerinden, araştırmalarından öğreniyoruz. Editörlere, yazarlara, katkısı olan herkese çok teşekkürler.

2006 kuruluşundan 2016 bugünü düşünürken kafamdan birçok şey geçiyor, çok güzel anılar tazeleniyor, gülümşüyorum, mutluluk duyuyorum. TSC başarısı ekip çalışması başarısı, gönül sevgisi dolu çalışmaların başarısı, çocuklarımızla, gençlerimizle elele, kolkola çalışmaların, bibirimize öğretmenin, birbirimizden öğrenmenin başarısı, başarı gururunu hep birlikte paylaşıyoruz çünkü TSC Gururu BİZİM…

Rüçhan Akkök

Rüçhan Akkök 1994 yılında eşi ve kızı ile Kanada’ya yerleşti. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur. İstanbul Universitesi Işletme Iktisadı Enstütüsü`nde yüksek lisansını tamamladı. Turkish Society of Canada derneğinin kurucu üyelerinden olup, kuruluşundan bu yana Yönetim Kurulu`nda yer almaktadır. 2009-2013 yılları arasında başkanlık görevini üstlenmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BUMED) Toronto temsilcisidir. Şu an İnsan Kaynakları alanında çalışmaktadır.