DSCN0402

Türk Kilim Dokuma Etkinlikleri

10 Mayıs sabahı gönüllülerimiz yine sabah erken kalkıp hazırlanmaya başladılar. Bir gün önce hazırlanan ve etkinlikte ikram edilecek yemekler paketlendi, sergi masası için kültürümüzü temsil eden giysi ve eşyalar kutulara kondu, katılımcılara dağıtılacak kilim tezgahları ve yünler alındı ve yeni bir etkinlikte görev almak üzere yola koyuldular.

Asian Heritage Month programı kapsamında Toronto Public Library tarafından bir seri etkinlik planlanmış ve  Turkish Society of Canada iki farklı günde ve iki farklı kütüphanede Türk kilimini tanıtmak ve kilim dokuma tekniğini göstermek için Toronto Public Library ile protokal yapmıştı.

İlk etkinliğimiz, geçen yıl da benzer bir etkinlik gerçekleştirdiğimiz Maria Shchuka Kütüphanesinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 3 saat süren etkinlikte her yaş grubundan katılımcı ile güzel bir çalışma gerçekleştirildi.

İkinci etkinlik ise 31 mayıs tarihinde Gerrard Ashdale Kütüphanesinde gerçekleştirildi. Katılımın sınırlı tutulduğu ve ön kayıt şartı olan bu etkinlikte, beklenenin çok üstünde gelen talep ile kayıt kısa sürede doldu. Etkinlik için ayrılan kütüphanenin ikinci katında yer alan okuma bölümünde boş yer kalmadı. Gönüllülerimiz, yine büyük özveri ile, bu güzel Pazar gününü, dışarıda aileleri ve arkadaşları ile geçirmek yerine, bu toplum hizmeti için etkinlikte görev aldılar.

Farklı birikimde, farklı yaş grubunda ve farklı beceride katılımcıların çalışmalarını görmek, aldıkları büyük keyife ortak olmak ve kültürümüzü bir parça daha tanıtabilmiş olmak gönüllülerimiz için verilen emeklerin karşılığının alınmasını görmek açısından güzel bir ödül oldu.

Kültürler arası iletişimi geliştiren, hem Türk toplumunu Kanada toplumuna daha iyi tanıtma ortamı sağlayan hem de toplumumuzun görünülürlüğünü arttırmaya yardımcı olan benzer etkinliklerin içinde olmaya ve yenilerini organize etmeye devam edeceğiz.