York Regional Police International Day for the Elimination of Racial Discrimination Event

York Police Event

Her yıl York Bölgesi Polisi tarafından düzenlenen “York Regional Police International Day for the Elimination of Racial Discrimination Event” 6 Nisan 2014, Pazar günü 11:00 ile 15:00 saatleri arasında Markham Event Centre, 95 Duffield Drive, Markham adresinde gerçekleştirildi. Turkish Society of Canada gönüllülerinin davet edildikleri ve bu yıl ikinci defa katıldıkları bu etkinliğe, 100’ün üzerinde farklı kültürü temsil eden kurum ve dernek katıldı. Etkinliğin temel amacı, birarada yaşayan farklı kültürlerin birbirlerini daha yakından tanımaları ve anlamaları, toplumlar arası ilişkilerin daha da arttırılması idi.

21 Mart 1960 yılında Güney Afrika’nın Sharpeville kasabasında düzenlenen bir gösteriye katılan kalabalığın Güney Afrika polisi tarafından ateş açılarak dağıtılması ve bu olayda 69 sivilin öldürülmesi olayı, 1966 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “International Day for the Elimination of Racial Discrimination” olarak tanınmıştır. Bu gün çerçevesinde farklı toplumların biraraya gelerek, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele etmeleri cesaretlendirilmektedir. York Bölgesi Polisi, son 10 yıldır bu etkinliği düzenlemekte ve her yıl yaklaşık 1000 kişi etkinliğe katılmakta ve ziyaret etmektedir.

Sabah 9:30’dan itibaren etkinlik yerine gelen gönüllülerimiz, etkinlik başlama saatine kadar kendilerine ayrılan sergi alanını hazırladılar. Etkinlik süresince ülkemizin kültürünü tanıtmak ve Kanada’da yaşayan Türk toplumunun varlığını vurgulamak için ülkemizin kültürel zenginliklerini tanıtan eşyaları sergilediler. Konuklara ülkemizi ve Kanada’daki varlığımızı anlatan broşürler dağıttılar. Etkinliğe katılan politikacılar, polis teşkilatı yöneticileri ve diğer toplum liderleri ve katılımcılar ile tanışma ve bilgi paylaşma olanağı buldular. Pek çok toplum temsilcisi ile önümüzdeki projeler için birlikte çalışma ortamı yaratılmış oldu.

Etkinlikte, ziyaretçilerimizin ilgisini çeken bir başka unsur ise, genç gönüllümüz Aylin Erzurumluoğlu’nun hazırladığı kilim örneği ve ziyaretçilere tanıttığı kilim dokuma tekniği gösterisi idi. Küçük bir kilim tezgahı üzerinde, rengarenk ipler ile farklı desenlerin nasıl yaratıldığını meraklılara keyifle anlattı.

Bu ve benzeri etkinlikler, derneğimizin öncelikli hedeflerinden biri olan ve Türk Toplumunun varlığını ve gücünü yaşadığımız topluma duyurmaya yönelik çalışmalarımızın da bir parçasını oluşturmaktadır.

Bu etkinlik ile ilgili haber sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.