image2

York Regional Police Event: International Day for the Elimination of Racial Discrimination

[English version follows]

“York Regional Police” tarafından 14 yıldır düzenlenmekte olan ve büyük ilgi gören “International Day for the Elimination of Racial Discrimination Event” etkinliğinin bir yenisi bu yıl da 2 Nisan 2017, Pazar günü 11:00 ile 15:00 saatleri arasında Markham Event Centre, 95 Duffield Drive, Markham adresinde gerçekleştirildi. Turkish Society of Canada gönüllülerinin beşinci defa davet edildikleri bu etkinliğe, 90’nin üzerinde farklı kültürü temsil eden kurum ve dernek katıldı ve etkinlik yüzlerce ziyaretçiyi ağırladı.

Aslında çok değerli bir amaca hizmet etmek için düzenlenen bu etkinliğin ve ona temel oluşturan fikrin çıkış noktası 1960 yılına uzanıyor. 21 Mart 1960 tarihinde Güney Afrika’nın Sharpeville kasabasında düzenlenen bir gösteriye katılan kalabalığın üzerine Güney Afrika polisi tarafından ateş açılması ve 69 sivilin öldürülmesi olayı toplumda büyük bir tepkiye yol açmış ve daha sonra olan gelişmeler sonucunda bu tarih ilk olarak 1966 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “International Day for the Elimination of Racial Discrimination” günü olarak tanınmıştır.

Bu etkinliğin en önemli amacı, birarada yaşayan farklı kültürlerin birbirlerini daha yakından tanımaları ve anlamaları, ve oluşacak diyaloğun sonucunda toplumlar arası ilişkilerin daha da arttırılması olarak belirlenmiştir. Düzenlenen bu ve buna benzer etkinlikler sayesinde farklı toplumların biraraya gelerek, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele etmeleri cesaretlendirilmektedir.

York Bölgesi Polisi, son 14 yıldır bu etkinliği düzenleyerek değişik ülke ve kültürlerden birçok gruplara ulaşmayı hedeflemekte ve bunu da her sene daha geniş kitlelere duyurarak çok olumlu ve barışçı bir yaklaşımla başarmaktadır.

Sabahın erken saatlerinde her yıl olduğu gibi etkinliğin yapılacağı salona gelen her toplumdan gönüllüler etkinlik başlama saatine kadar kendilerine ayrılan sergi alanını hazırladılar. Bizler de TSC Gönüllüleri olarak Kanada’da yaşayan Türk toplumunun varlığını vurgulamak için ülkemizin kültürel zenginliklerini tanıtan eşyaları sergiledik. Konuklara ülkemizi tanıtan ve Kanada’daki varlığımızı anlatan broşürler dağıttık. Etkinliğe katılan politikacılar, polis teşkilatı yöneticileri ve diğer toplum liderleri ve katılımcılar ile tanışma ve bilgi paylaşma olanağı bulduk.

Bu ve benzeri etkinlikler, TSC olarak derneğimizin Türk Toplumunun varlığını ve gücünü yaşadığımız topluma duyurmasına yönelik çalışmalarımızın da bir parçasını oluşturmaktadır.

Ayrıca kendi kültürümüzü tanıtmaya çalışırken başka kültürlerle de tanışıp kaynaşmak, toplumların kardeşçe ve barış içinde yaşaması için oluşturulan böylesi yararlı etkinliklerde her zaman var olduğumuzu göstermek bizim için de son derece keyifliydi. Etkinlikte yer alan konuşmacıları dinlemek ve milli danslarını sergileyen folklor gruplarını izlemek de ayrı bir zevkti.

Kısacası, toplumları gerçekten çok iyi bir şekilde kaynaştıran bu etkinlik, Ulu Önderimiz Atatürk`ün yıllar öncesinde söylediği “Yurtta Barış, Dünyada Barış” sözünün canlı bir örneği gibiydi.

Hem masamiza gelen misafirlere ikram ettigimiz hem de etkinligin ana yiyecek ikram masasina hediye ettigimiz lezzetli fistikli hindistan cevizli lokumlarimiz Master Delight tarafindan bagislandi. Kendilerine cok tesekkur ediyoruz.

 

Tülin Enbatan

 

Tülin Enbatan, 1965 Istanbul doğumludur. Eğitimini babasının görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli illerinde tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, İşletme Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldu. Bilgisayar sektöründe system satış ve kurulum uzmanı olarak çalıştı. 1999 yılında Kanada’ya yerleşti. Paketleme şirketlerinde üretim hattı yöneticisi olarak çalıştı. Halen bir lojistik firmasında faturalama uzmanı olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir. Turkish Society of Canada’nın her etkinliğinde gönüllü olarak çalışan fedakar üyelerindendir.

 

 


Turkish Society of Canada participated to the “International Day for the Elimination of Racial Discrimination” event organized by York Regional Police on Sunday April 02, 2017 hundreds of guests attended. 

The event commemorates the Sharpeville Massacre in which 69 people lost their lives during a confrontation with South African Police in Sharpeville, South Africa on March 21, 1960 after peacefully protesting Apartheid laws. 

Turkish Society of Canada set up a booth with its volunteers, interacted with many diverse ethnic and civil communities and provided them information about Turkish culture and heritage.

Turkish Society of Canada volunteers also had opportunities to communicate with several ethnic community leaders and politicians. We believe these events will help the increased visibility of Turkish Community.