23 Nisan – Uluslararası Çocuk ve Gençlik Festivali

International Children and Youth Day Festival 2014

Photography provided by Oktem Kustu

Aylar süren yoğun çalışmaların ardından etkinlik günü yaklaştıkça, yapılması gereken işler teker teker tamamlanıyordu. Artık organizasyon komitesini en çok düşündüren konuların başında havanın etkinlik günü nasıl olacağı geliyordu. Her gün değişen hava durumu tahminleri, son günlere gelindiğinde artık yağmurlu ve soğuk bir gün olacağını %55 olasılıkla savunuyordu. Yani %45 olasılıkla yağmur olmayabilir anlamına da gelmiyor muydu? Organizasyon komitesinin yılmaz emekçileri Hülya Sayın, Nalan Gökgöz, Meral Altınada, Cenk Sayın ve Rüçhan Akkök her iki olasılığı da düşünerek hem içeride hem dışarıda bir düzen kurmanın hesaplarını yapıyorlardı.

Etkinlik günü gelip çattığında, hava hala ne yapmak istediğine karar verememişti. Gönüllülerimiz hem dışarıda hem de içeride oturma ve ses düzeni kurdular. Meydandaki büyük sahneyi ve dışarı kurulan etkinlik masalarını süslediler. Ayni işleri Belediye Binası içindeki geniş lobide de tekrarladılar. Artık hazırdık. Her durumda etkinlik devam edecekti.

Sahnede iki genç ve yetenekli sunucumuz vardı. Venessa Sectakof ve İstanbul’dan sadece bu etkinlik için gelen Cem Yenel, muhteşem sesleri ile ve söyledikleri parçalarla artık etkinliğin başlayacağının işaretini veriyorlardı. Cenk Sayın’ın açılış konuşmasını Toronto Büyükelçimiz Sn. Ali Rıza Güney’in konuşması takip etti. Ardından İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağımız ve Kanada Ulusal Marşı eşliğinde Kanada bayrağımız göndere çekildi.

İlk konuşmacımız, Toronto Belediyesi adına konuşma yapan Belediye Meclisi üyesi Michael Thompson idi. Dünyanın ilk ve tek çocuk bayramının güzelliklerini anlatan konuşmasını Ata’mızın sözlerini de kullanarak tamamladı.

Daha sonra Liberal Parti Eyalet Meclisi Parlamenteri Monte Kwinter, Ontario Eyalet Başbakanı Kathleen Wynee adına konuşma yaptı ve Başbakan’ın mesajını okudu. Ardından Eyalet Meclisi Parlamenteri Bob Delaney konuşmasını yaptı.

International Children and Youth Day

Photography provided by Oktem Kustu

Artık gittikçe etkisini arttıran yağmur, içeri girme vakti geldiğine işaret ediyordu. Etkinliğimiz kaldığı yerden, hiç bir aksama ve gecikme olmadan bina içinde kurulan sahnede devam etti.

Aleyna Özer, tüm çocuklar adına bu günün önemini anlattı. Ardından Toronto’nun farklı kültür gruplarından dans grupları birbirinden güzel ve keyifli gösterilerini sundular. Konuşmacı konuklarımız da kendilerine ayrılan zamanlarda katılımcılara günün önemi ile ilgili mesajlarını aktardılar.

Bill Walker, Ontario PC Lideri, Tim Hudak adına konuştu. Muhafazakar Parti Federal Parlamenteri Marc Adler’de konuşma yapan konuklar arasındaydı. Olivia Chow ve David Soknacki, Toronto Belediye Başkan adayı olarak etkinliğe katıldılar.

Etkinlik süresinde Anatolian Folk Dancers of Toronto, Macedonian Folklore Ensemble Ilinden, Sakura Kai – Japan, The Native Canadian Centre of Toronto, Summit Karate – Martial Arts, Lian Hua Art Group, Toronto Indian Youth Cultural Association, Nupura School of Music and Dance, Igranka School of Bulgarian Folk Dances and Traditions ve The Tatar Community Berlek in Toronto gösterilerini sundular.

Etkinlikte 17 farklı kültürden çocuklar ve gençler dansları veya sergi masaları ile kültürlerini konuklara tanıtma fırsatı buldular. Dominik Cumhuriyeti, Özbekistan, Afganistan, Kore, Japonya, Azerbaycan, İran, ve Türkiye masalarında ülkelerin temsilcileri gün boyu meraklı çocuklara ülkelerini tanıttılar.

7den 77ye 120 gönüllümüz gün boyu etkinliğin kusursuz tamamlanması için ve soğuk, yağışlı havaya rağmen büyük özveride bulunarak sabah 8:30’dan akşam 5:30’a kadar durmaksızın çalıştılar. Tüm emekler, yüzlerce konuğun katılımı, farklı toplumlardan çocukların, gençlerin gösterileri, konukların konuşmaları, yüz boyama, dövme, pamuk şeker, palyaço, balon şişirme gibi pek çok etkinliğin de katkısı ve gönüllülerimizin çabaları ile amacına ulaştı ve herkesin keyif aldığı çok başarılı bir etkinlik olarak sona erdi.

Gönüllülerimiz bu etkinlik bittiğinde, gelecek etkinliğin hazırlıklarını çoktan yapmaya başlamıştı. Bir sonraki etkinliğimizin haberini yakında yine sizlerle paylaşmayı umuyoruz.

Ontario eyalet başkanımızın ve de Toronto şehir meclis üyelerinin Kanada Türk toplumuna hitaben ilettiği mesajı okumak için lütfen burayı tıklayınız.

23 Nisan basın bültenimizi de burada bulabilirsiniz.