emre-iscen-10-kasim-2016-36-medium

10 Kasım Anma Töreni

Her yıl 10 Kasım’da olduğu gibi, bu yıl da Kanada’da yaşayan Türk toplumu üyeleri Ata’mızı anmak için bir araya geldi. Bu yıl, anma töreni 6 Kasım Pazar günü Toronto’da yine Turkish Society of Canada’nın organizasyonu ile Isabel Bader Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Ayşegül Kalkan tarafından takdimi yapılan Anma Günü programına, Büyük Önder Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları, şehitlerimiz ve kahramanlarımız için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımız’ın okunmasıyla başlandı.

Anma günü programına Turkish Society of Canada adına Cenk Sayın’ın günün anlam ve önemini aktaran açılış konuşmasıyla ve Türkiye Cumhuriyeti Toronto Konsolosu Sayın Murat Alakuşu’nun konuşmasıyla devam edildi.

Yüreklerindeki Atatürk sevgisiyle, O’nun ilke ve devrimlerine dünyanın diğer ucunda bile bağlı kalan Toronto Türk toplum üyeleri; Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılıp, Anadolu’nun sonsuza dek Türk yurdu kalacağını bütün dünyaya kanıtladığı Büyük Zaferi sahnede canlandırdıkları; “Büyük Taarruz’dan Cumhuriyet’e” adlı gösteriyi coşkuyla sergilediler.

Programın ikinci bölümünde, büyük usta, gazeteci, anlatırken güldüren, düşünce kapısını beyinlerde gülümseme anahtarıyla açan, çağın filozofu, şair ve araştırmacı yazar Sunay Akın; tarihsel bilgiler ile insanlara verdiği toplumsal içerikli mesajları harmanlayarak, bizleri büyük bir ustalıkla tarihin sayfalarında gezdirdiği, “Esas Savaş Şimdi Başlıyor – Atatürk’ün Işığında Yeni Hikayelerle” adlı YEPYENİ gösterisini mükemmel bir şekilde sunarak, sergilediği olağanüstü performans ile tüm gönülleri fethetti.

Fotoğraflar ile bu etkinliğimizi sizlere aktarıyoruz: