23 Nisan Hawaii (Medium)

23 Nisan Uluslararası Çocuk Bayramı

23 Nisan günü, Turkish Society of Canada’nın çabaları ile Toronto, Ontario ve Kanada Senatosu’nda da International Children’s Day olarak kabul edildi. Yazımızın sonunda ilgili resmi belgeleri bulabilirsiniz. Ama çnce bu muhteşem etkinliği kısaca özetleyelim:

Yine çok harika bir gündü. Bu anlamlı günü, sayıları 170’i aşan gönüllü ordumuzun özverili çalışmaları, destek veren nice dernek ve sponsorlarımızla birlikte, Toronto ve civarında yaşayan çeşitli uluslardan ve kültürlerden çocukların ve ailelerinin katılımıyla, şenlik havasında gerçekleştirdik.  Yine geçen yıl olduğu gibi. Gökyüzünde yine parlak güneş, meydanın her köşesinde yine gönüllüler, yine rengarenk süslenen masalar, yine hazırlıklar, yine koşturmalar, yine yardımlaşmalar ve yine meydanı dolduran,yoldan geçerken müziği duyup,  coşkuyu görüp gelen Toronto halkı. Bu yıl sabahın acı veren soğuk havası bile gönüllülerin neşesini bozmadı.

Yine çok duygulu bir gündü. Ata’mızı bir kez daha ve dah büyük özlemle andık. Masamızın başköşesine yine güzel resimlerini koyduk. Atatürk köşemizde Toronto’lulara onu anlattık. Pekçoğu zaten O’nu görür görmez tanıyordu. İstiklal marşımızla birlikte bayrağımızı göndere çektik. Ve yine İstiklal marşımızı yoldan geçerken duyup, koşarak gelen Türk’lerle tanıştık.

Yine çok neşeli bir gündü. Yine dünyanın 70 milletinden 7’den 70’e bebek, çocuk, genç, yaşlı hepimiz aynı müzik, aynı danslar ve aynı gösterilerle eğlendik. Çocukların içten kahkahaları, meydanda koşuşturmaları, kaygısız bakışları çocuk olmanın güzelliğini bir kez daha yaşattı.

Yine çok huzurlu bir gündü.  Ve bizler dünyanın ne kadar küçük, hepimizin ne kadar aynı olduğunu bir kez daha anladık. Anlamayanlar için üzüldük.

Ve yine bizler, Turkish Society of Canada gönüllüleri, 16 Nisan 2016 günü, Nathan Philip Square’de, Turkish Society of Canada’nın girişimleri ile bu yıl da Toronto Belediyesi tarafından Uluslararası Çocuk Günü ilan edilen 23 Nisan’ı kutladık.

İstiklal Marşımız eşliğinde Bayrağımızın göndere çekilmesiyle başlayan kutlama töreni, Türkiye Cumhuriyeti Toronto Başkonsolosu Sayın Erdeniz Şen’in konuşmasını takiben, Parlamento, Eyalet ve Toronto Belediyesi temsilcilerinin katılımlarıyla devam etti.

Etkinliğimizde, Anadolu Halk Oyuncuları Folklor ekibinin gösterileri başta olmak üzere, Windsor Türk Folklor Grubu, Çin, Hindistan, Makedonya, Irlanda, Yunan, Portekiz, Rus ve Hawaii folklor ekipleri, milli dansları, müzikleri ve martial arts gösterileriyle, 23 Nisan Uluslararası Çocuk Günü etkinliklerine katıldılar.

GREEK - GREEK TABLE (Small) 13047785_1285037058191041_37395171633487766_o (Small) STAR SCHOOL - BACKGROUND (Small) LIAN HUA - BACKGROUND (Small) TURKEY (Small) PORTUGAL (Small) PHILLIPPINES (Small) AZERBAIJAN (Small) 13029564_1284873708207376_5077507996368095821_o (Small) SUMMIT KARATE - BACKGROUND (Small) VIDHI SHAH - 23 NISAN 2016 - 170 (Small) VIDHI SHAH - 23 NISAN 2016 - 148 (Small)

Kültür masalarının da yer aldığı programda, Japon Origami Sanatı, geleneksel Çin El sanatlarından Kağıt Kesme, Falun Dafa eksersizi, Kore, Yunanistan, Hindistan, Filipin, Sri Lanka, Portekiz, Azerbeycan, Fransa, Vietnam ve Rus masalarinda el sanatlari, cocuklara oyunlar ve aktiviteler yanında, Türk kültür ve el sanatlarının tanıtımıyla birlikte Kilim Dokuma etkinliği, Hacivat-Karagöz oyunu ve Ahşap Boyama da yer aldı. Programda ayrıca çocukların katıldığı yarışmalara yer verilirken, yüz boyama, balon şekillendirme, palyaço ve sihirbazlık gösterileriyle, çeşitli eğlenceler yapıldı. Ayrıca etkinlik süresince patlamış mısır, pamuk helva ve atıştırmalık ikramlar sunuldu.

Bu büyük organizasyonun gerçekleşmesine katkı sağlayan Toronto Belediyesi ve Kanada Hükümeti’ne, destek veren sponsorlarımıza, kuruluş ve derneklere, gönüllü ordumuza, etkinliğimizde gösteri yapan tüm gruplara ve  23 Nisan Uluslararası Çocuk Günü kutlamalarına katılan Türk Toplum uyeleri ve yabancı konuklarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

Ontario Eyalet Başbakanı Kathleeen Wynne tarafından yayınlanan mesajı aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz:

A Personal Message From The Premier

Kanada Senatosu adına yayınlanan Certificate of Recognation belgesine aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz:

Certificate of Recognition

Ontario Eyaleti Liberal Parti Milletvekili Bob Delaney tarafından hazırlanan mesaja aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz:

International Children’s Day Bob Delaney

Macedonian (Small) Topluluk 2 (Small) Topluluk 5 (Small) Portekiz (Small) UPICA - ANKARA LIBRARY (Small) Kapanis 2 (Small) Bebek (Small) SYRIAN CHILDREN (Small) SRI LANKA (Small) JOHNSON DANCE - ANKARA LIBRARY (Small)