anadolu ezgi 1

Anadolu Halk Oyuncuları ve Ezgi Müzik Grubu

Merhaba Değerli Telve Okuyucuları,

9 Mayıs Cumartesi akşamı Anadolu Halk Oyuncuları ve Ezgi Müzik Grubu’nun  yıllık gösterisi Toronto Üniversitesi’ne bağlı George Ignatieff  Theatre’da gerçekleştirildi.

Grup bu sene  34. Kuruluş yılını kutladı.

Programın ilk yarısında Ezgi Müzik Grubu olarak  Çanakkale’den Erzurum’a , Azerbaycan’dan Rodos’a kadar çok geniş bir yelpazeden Türk Halk Müziği örneklerini 16 eserle seslendirdik.

İkinci yarıda Halk Dansları Gruplarımızın gösterilerini izledik. Çocuk dans grubu  Bitlis, Kozan, Silifke yörelerinden halk danslarını büyük bir coşku ve başarıyla sundu.  Grubun en genç üyesi dört yaşındaydı ve abla ve ağabeylerine başarı  ile eşlik ediyordu.

anadolu ezgi 3

Yetişkin dans grubu, Batum, Antep,  Dinar, Denizli, Burdur, Karadeniz yörelerine ait halk danslarından örnekler  sunarken gerek hareketlerindeki uyum ve estetik gerekse yörelere özgü rengarenk gözalıcı kıyafetleri ile bizleri adeta güzelim Anadolu’muzda bir yolculuğa çıkardı.

Benim Toronto’da ve Ezgi müzik grubunda dördüncü senem. Daha önce ilköğretim ve orta öğrenimim sırasında okul korosunda şarkı söylemiş, flüt ve mandolin çalmıştım ama yetişkin bir müzik grubundaki ilk müzik deneyimim Ezgi Müzik Grubu ile oldu.

Gruptaki arkadaşlarımın samimiyetleri, yeni gelenleri çok sıcak bir şekilde karşılayıp içlerine almaları bana yabancı bir ülkeye alışmaya çalıştığım günlerde ilaç gibi geldi.

Gerek müzik, gerekse dans çalışmaları  için provalar Eylül- Ekim aylarından başlayarak Mayıs ayına  kadar olan sürede her pazar  olmak üzere gerçekleştirilmekte.

Müzik parçalarının seçimi, koronun seslendirmesi  açısından özellikleri büyük bir titizlikle incelenmekte  ve her parça onlarca kez tekrar edildikten sonra seyircilere sunulacak hale gelmekte.

anadolu ezgi 4

Dans grupları için de durum aynı. Dansların seçimi, koreografisi, giysilerin organize edilmesi, dansçıların çalıştırılması hepsi tek tek büyük özveri isteyen çalışmalar sonucu gerçekleşmekte.

Bu çabaların sonucu olarak da grup her geçen yıl çıtasını  biraz daha yükselterek gerek Türk toplumuna,  gerekse çeşitli festivaller aracılığıyla Kanada ve Kuzey Amerika’nın  çeşitli yörelerinde Türk Kültür ve Dansları ile Halk Müziğini  en iyi şekilde tanıtabilmek için organizasyonlarını, çalışmalarını  aralıksız ve heyecanla sürdürmekte.

Önümüzdeki sene 35. Kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan grubun gelecek yılki gösterileri için şimdiden bazı sürprizler  planlandı bile.

Hem dans, hem spor , hem de yaşıtlarıyla  sosyalleşme olanağı arayan çocuk ve geçlerimize dans grubumuzu, halk müziği dinlemek , söylemek veya enstrümanla icra etmekten hoşlanan  herkesi müzik grubumuza, organizasyonlarımızda yardımcı olabileceğini düşünen herkesi de yönetim kademelerimizde yer almak üzere grubumuza davet ediyoruz.

Gelin, Anadolu’muzun renklerini, coşkusunu , seslerini hep birlikte ortaya çıkaralım!…

Meral Atabay

“Meral Atabay Türkiye’de öncelikle bankacılık sektöründe proje, program yönetimi, sistem geliştirme v.b alanlarda yimi yılı aşkın bir süre yöneticilik görevlerinde ve sonrasında danışmanlık sektöründe yedi yılı aşkın bir süre serbest danışman olarak proje ve program yönetimi alanında çalışmıştır.
2011 yılından bu yana Toronto’da yaşamakta, PMI SOC (Project Management Institute Southern Ontario Chapter)  bünyesindeki gönüllü koordinasyonu portfolyo direktörlüğü görevinin yanısıra Turkish Society of Canada ve Ankara Kitaplığında çeşitli projelerde gönüllü olarak yer almaktadır.”